15 MART 2014 23:16
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KESK ve TMMOB yolsuzluk ve zulüm düzenini Taksim’de yaptığı basın açıklamasıyla protesto etti. Galatasaray Meydanı'ndaki basın açıklamasına katıldık.

Saat 16.00’da Galatasaray Lisesi önünde “Emeğimize sahip çıkmak zulüm ve yolsuzluk düzenini sıfırlamak için alanlardayız” ozalitinin açılmasının ardından eylem sloganlarla başladı.

“Genel grev genel direniş!”, “Faşizme karşı omuz omuza!”, “Parasız eğitim parasız sağlık!” sloganlarının atıldığı eylemde, KESK İstanbul Şubeler Platformu ve TMMOB İKK adına ortak açıklamayı Eğitim-Sen 3 No'lu Şube Başkanı Hüseyin Tosu okudu.

Açıklamada AKP’nin gerici ve muhalif güçlere yönelik saldırgan politikaları teşhir edildi. Berkin Elvan şahsında Haziran Direnişi’nde katledilenler anılırken son süreçte AKP’nin provakatif söylem ve davranışlarla toplumu kutuplaştırma girişimi teşhir edildi.

Yolsuzluk operasyonu sonucunda tutuklananların serbest bırakılmasının iktidarın gerçek yüzünü bir kez daha gösterdiğine vurgu yapıldı. İktidarın yolsuzlukları yapanları korurken, işçi ve emekçilere yönelik uyguladığı yoksulluk politikaları da şu ifadelerle teşhir edildi: “İşçiye, asgari ücretliye, kamu emekçisine gelince 'ekonomik dengeleri, istikrarı bozamayız' diyerek maaşlarına-ücretlerine yıllık %3-%4 sefalet zammı dayatanların vergilerimizi, birikimlerimizi kimlere peşkeş çektiği bu süreçte yaşanan gelişmelerle bir kez daha ifşa olmuştur. Halkın böylesi bir ortamda yasamaya, yürütmeye, adalete, milli eğitime, sağlığa güveni sıfırlanmıştır.”

Açıklamanın devamında yolsuzluk düzeninin teşhirine devam edilirken, yeni yasal düzenlemeler ve torba yasaların beraberinde baskı ve hak gaspları getirdiği ifade edildi.

Açıklama yolsuzluk olaylarındaki bütün sorumluların açığa çıkarılarak cezalandırılması gerektiği dile getirilerek bu noktada kendilerinin de mücadeleyi sürdürecekleri ifade edilerek sonlandırıldı.

Bu İçerik 1183 Kez Görüntülendi
BASIN AÇIKLAMASI