20 EKİM 2011 20:48
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu’nun “Artık Yeter! Çocuklarımızın Ölmesini İstemiyoruz! Türkiye’nin Acil Barışa İhtiyacı Var!” başlıklı açıklama metni. 19 Ekim 2011.

 

Artık Yeter! Çocuklarımızın Ölmesini İstemiyoruz!

Türkiye’nin Acil Barışa İhtiyacı var!

Yıllardır süren çatışmalar sonucunda her gün gençlerimiz hayatlarını kaybetmeye devam ediyor. Son olarak bugün sabah saatlerinde Hakkâri Çukurca’da meydana gelen çatışma sonucunda 26 askerin yaşamını yitirmesi ve 22 askerin yaralanması hepimizi üzüntüye boğmuştur. Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu olarak öncelikle yaşamlarını yitiren askerlerin ailelerine başsağlığı ve geride kalanlara sabır diliyoruz. 

Son günlerde yoğunlaşan çatışmalarda yaşananlar, otuz yıldır Türkiye’nin kanayan yarası olan Kürt sorununda siyasi iktidarların bütün söylediklerinin bir anlamı olmadığını göstermiştir. Son dönemde özellikle Başbakan ve kimi hükümet yetkilileri tarafından daha fazla kan ve gözyaşı dökmekten başka bir anlamı olmayan açıklamalar yapılması, savaş dilinin barış dilinden daha baskın hale gelmesinin bedelini, bu ülkenin daha hayatının baharında olan gençleri yaşamları ile ödemektedir.    

 Hakkari’de yaşananlar, bugüne kadar yaşadığımız acıları daha da derinleştirmiş,  Türkiye’nin dört bir yanındaki ocaklara düşen ateş hepimizin yüreklerini dağlamıştır. Yaşamlarının baharında olan, aileleri yoksulluğun pençesinde ayakta kalma savaşı veren gençlerimiz, yine arkalarında gözü yaşlı analar, eşler ve çocuklar bırakmıştır. Yaşanan acılara artık yeter denilmeli, yıllardır akan kan ve gözyaşları artık dinmelidir. Yoksul emekçi halkımız ve onların çocukları daha ne kadar bedel ödeyecektir.  

AKP hükümeti bir taraftan tüm halkın barış ve akan kanın durması yönündeki talepleri görmezden gelirken, yaşanan ölümleri arttırmak, savaşı büyütmek için elinden geleni yapmaktadır. Cumhurbaşkanı ve Başbakan başta olmak üzere, böylesi dönemlerde daha sorumlu davranması gereken siyasilerin attıkları savaş çığlıkları, tüm ülke için daha fazla ölüm, daha fazla acı ve gözyaşından başka bir anlam taşımamaktadır. Ancak nedense acılar hep yoksul halkın kapısını çalmakta, ateş sadece düştüğü yeri yakmaktadır. 

Türkiye’nin yıllardır yaşadığı bu acıları yaşamasının öncelikli sorumlusu olan siyasilerin daha fazla savaş ve şiddet çığlıkları karşısında “artık kimse ölmesin” talebinin daha yüksek sesle dillendirilmesinin ve barışı savunmak için somut adımlar atılmasının zamanı gelmiştir. Yaşanan acılara son verilmesi için, gençlerimizin hayatının baharında ölmesine daha fazla seyirci kalamayız, kalmamalıyız. Türkiye’nin bugün için en acil ihtiyacı daha fazla kan ve gözyaşı dökülmesi değil, acil olarak barışın tesis edilmesidir. 

Yıllardır toplumun vicdanında ve hafızasında silinmesi zor, derin izler bırakan bu acıların artık son bulmasını istiyoruz. Türkiye bugüne kadar savaşın bedelini en ağır şekilde ödemiştir. Türkiye’de yaşayan farklı milliyetlerden halklar yıllardır barışa büyük bir özlem duymakta, acılara ve akan kana son verilmesi için artık somut adımların atılmasını beklemektedir. Bugün savaş çığırtkanlığı yapanlar, yaşanan savaş ortamından ekonomik ve siyasi rant elde etmek isteyenlerden başkası değildir. İntikam çığlıklarının, savaşların ve bombaların sorunları çözmek yerine daha da derinleştirdiği ve çözümsüzlüğü dayattığını bugüne kadar yaşanan deneyimler üzerinden görmek mümkündür. 

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu olarak son dönemde yaşanan acı gelişmelerden duyduğumuz üzüntü ve endişeyi dile getiriyor, uzun süredir devam eden çatışmalarda yaşamlarını kaybeden gençlerimizin ailelerine bir kez daha başsağlığı diliyoruz. 

Savaşın değil, demokratik, barışçıl çözüm yollarının gündem olması için herkesin sağduyulu olması gereken bir dönemden geçiyoruz. Özellikle siyasilerin toplumda karşılıklı kin, nefret ve düşmanlık duygularını pekiştirecek açıklamalar yapmak yerine, barış ve kardeşlik duygularının güçlendirilmesi için somut atmalarını bekliyor, artık çocuklarımızın ölmesini istemiyoruz!

 

Bu İçerik 3441 Kez Görüntülendi
ARTIK YETER!