14 MAYIS 2014 00:12
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Eğitim Sen İstanbul 7 No'lu şube Yürütme Kurulu, Soma'daki Madenci ölümleri ile ilgili bir basın metni yayınladı. Şube Yürütme kurulu Soma'da yaşananların iş kazası değil cinayet olduğunu, en alt biriminden bakanına, başbakanına kadar tüm sorumluların yargılanması ve cezalandırılması gerektiğini, paralarında emekçilerin kanlarının olduğunu dile getirdikleri basın metni aşağıdadır.

PARANIZDA EMEKÇİLERİN KANI VAR!

Manisa’nın Soma ilçesinde bir holdinge ait kömür madeninde gerekli önlemler alınmadığı için yaşanan iş cinayeti sonucunda şu ana kadar 200’den fazla emekçinin hayatını kaybettiği, yüzlercesinin de göçük altında kaldığı ifade ediliyor. Ancak gerek hayatını kaybeden, emekçilerin sayısının artmasından endişe ediliyor.

Emekçiler, sendikalar yıllar boyunca iş güvenliği ile ilgili önlemlerin yeterli hale getirilmesi gerektiğini söylerken, azgın kapitalizmin araçları olan taşeronlaştırma ve özelleştirmeler, AKP iktidarı tarafından giderek yaygınlaştırıldı.

Bu günkü iş cinayetinin meydana geldiği kömür madeni, daha önce devlet tarafından işletilmekte iken kamuya ait diğer bütün kaynaklar gibi özel sektöre peşkeş çekilmiş ve özel bir şirkete devredilmiştir. Bu madende yeterli iş güvenliği önlemleri alınmadığı için onlarca emekçi hayatını kaybetmiştir.

On binlerce polisini seferber ederek Taksim meydanını emekçilere kapatan ve emekçilerin talepleri söz konusu olduğunda bunu engellemek için devletin, bütün olanaklarını kullanan AKP iktidarı, iş güvenliği ve emekçilerin yaşam hakkı söz konusu olduğunda kılını bile kıpırdatmıyor.

Yapılan yolsuzluklarla halkın akıl almaz miktardaki parası gasp edilirken, iş yerlerinde emekçilerin yaşamları için alınması gereken önlemler maliyet hesabı olarak görülüyor ve iş cinayetlerine zemin yaratılıyor.

Sınır tanımaz bir şekilde devam ettirilen taşeronlaştırma ve özelleştirmeler ile emekçilerin canı, şirket sahiplerinin daha fazla kâr elde etmeleri uğruna feda ediliyor.

Hiç kimse buna iş kazası diyemez!  Bugün Soma’da emekçiler toplu olarak katledilmiştir.

Soma’da yaşanan olay bir iş cinayetidir!

Bu cinayetin sorumlusu, sermayedir!

Bu cinayetin sorumlusu, sermayenin hükümeti olan AKP iktidarıdır!

Bu cinayetin sorumlusu, doymak bilmeyen kâr hırsı ile gözü dönmüş olan şirketlerdir!

En alt biriminden bakanına, başbakanına kadar bütün sorumlular, derhal yargılanmalı ve cezalandırılmalıdır!

İktidarın sahiplerine, sermayeye, kapitalist şirketlere, taşeronlara sesleniyoruz:

Asla rahat bir uyku uyuyamayacaksınız!

Çünkü paranızda emekçilerin kanı var!

       EĞİTİM SEN İSTANBUL 7 NOLU ŞUBE

Bu İçerik 1215 Kez Görüntülendi
AFİŞ