03 KASIM 2012 16:16
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Eğitim Sen İstanbul 7 No'lu Şube Yürütme Kurulu 'Komplo Sonucu Tutuklanan Öğretmen Yusuf Demir Serbest Bırakılsın' başlıklı basın toplantısı düzenledi. Yusuf Demir'in annesi Kumru DEMİR'in de katıldığı basın toplantısında basın metnini Şube Yürütme Kurulu Başkanı Emin EKİNCİ okudu.

Eğitim Sen İstanbul 7 No'lu Şube Başkanı Emin Ekinci;

Bugün Türkiye’de muhalif olmak, sendikacı olmak, mevcut iktidar tarafından şimdiye kadar görülmedik bir oranda ağır bir şekilde baskı altına alınmakta ve faşizan bir tutumla ezilmeye çalışılmaktadır. Sürdürülen bu tutum karşısında hak alma mücadelesi yürütmek ne yazık ki giderek daha da zorlaşmakta ve ağır bedeller ödenmesini gerektirmektedir.

Çeşitli adlar altında yürütülen operasyonlarla onlarca KESK üyesi ve yöneticisi göz altına alınmış ve tutuklanmıştır. 

Son hukuksuzluk örneklerinden biri de şubemizin aktif bir üyesi olan Yusuf DEMİR’in önce gözaltına alınması, sonra da tutuklanması ile yaşanmıştır. Eğitim-Sen İstanbul 7 Nolu şube işyeri temsilcimiz olan Yusuf DEMİR, 16 Ekim 2012 tarihinde gözaltına alınmış ve ardından da tutuklanmıştır.  Aynı zamanda arkadaşımızın tutuklandığı gün bir çocuğu dünyaya gelmiştir. Böylece anneleri veya babaları hapiste olan binlerce çocuğa biri daha eklenmiştir.

Yusuf DEMİR, öğretmenlik mesleğini ve sendikal görevini yerine getirirken yan yana durduğumuz aktif bir üyemizdir. Arkadaşımız daha önce Tunceli Şubemizde yöneticilik yaparken de benzer baskılarla karşılaşmıştır. Yusuf DEMİR gözaltına alındıktan sonra hakkında basına sızdırılan kirli bilgilerle haksız ve ağır bir şekilde suçlanmış, hakkında yapılan haberlerle gerek kendisi gerekse üyesi bulunduğu sendikamız hakkında kuşkular yaratılmaya çalışılmıştır.  Yapılan bu amaçlı ve düzmece haberlerle en temel hukuk ilkesi olan Masumiyet İlkesi de bilinçli bir şekilde ayaklar altına alınmaktadır. 

Arkadaşımızın çalıştığı işyerinin adı verilerek velilerin ve öğrencilerin nezdinde de zan altında bırakacak ifadeler kullanılmıştır.

Biz, Yusuf DEMİR’i sendikamızdan, öğrencileri ve velileri onu okulundan, derslerinden tanımaktadırlar. Yusuf DEMİR, haksızlığa karşı mücadele eden, hak arama mücadelesinde aktif olan, sosyalist kimliği ile tanınan bir kişidir. Arkadaşımızın bugün içinde bulunduğu bu durumun, iktidarın Yusuf DEMİR’in politik kimliğine karşı duyduğu öfkeden kaynaklandığını hepimiz çok iyi biliyoruz.

Sendikamız ilk günden itibaren gelişmeleri yakından takip etmektedir. Sendikamızın hukuk birimi de arkadaşımızın hukuksal durumunu titiz bir şekilde izlemeye devam edecektir. Bazı basın organlarında bu olayla ilgili yaptıkları asılsız haberlerle sendikamızı da zan altında bırakan kurumlar hakkında yasal girişimlerde bulunacağız. Yusuf DEMİR ile dayanışmaya ve destek olmaya devam edeceğiz.

Eğitim-Sen 7 Nolu Şube işyeri temsilcimiz Yusuf DEMİR derhal serbest bırakılmalıdır! dedi.

Yusuf Demir'in annesi Kumru Demir de, oğlunun polis komplosu sonucu tutuklandığına dikkat çekti, "Oğlum suçsuzdur. Derhal serbest bırakılmasını istiyorum" dedi.

 

 

 

Bu İçerik 6468 Kez Görüntülendi
YUSUF DEMİR SERBEST BIRAKILSIN - BASIN TOPLANTISI