16 MART 2012 09:28
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bugün (15 Mart) İstanbul Eğitim-Sen Şubeleri'nin çağrısıyla binlerce kişi Harbiye'den Taksim Meydanı'na yürüdü. Eyleme Eğitim-Sen üyelerinin yanı sıra siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinden yüzlerce kişi, muhalefetin itirazlarına rağmen AKP’nin 4+4+4 eğitim sistemi konusundaki ısrarını protesto etti.

Eğitim-Sen’liler bugün hizmet üretmeyerek yaptıkları yürüyüşte, “Parasız eğitim, parasız sağlık” talebini yineledi. “Çocuk işçilere hayır” diyen yüzlerce kişi ellerinde 4+4+4=0 yazılı dövizler taşıdı.

Taksim Meydanı’nda yapılan basın açıklamasını Hüseyin Tosu okudu. Tosu, yasa teklifini çocukların, öğrencilerin ve ülkenin geleceği için son derece önemli ve tehlikeli olarak değerlendirdi.

Yasa teklifinin Meclis Eğitim Komisyonu’nda görüşülürken iktidar partisinin zorbaca tavırlarının AKP’nin ne kadar kararlı olduğunu gösterdiğini söyleyen Tosu, yasa teklifinin anlamını şöyle özetledi:

“* Kanun teklifindeki ilköğretim devlet okullarında ‘parasızdır’ ifadesi komisyon görüşmelerinde metinden çıkarılarak, ilköğretim tamamen paralı hale getirilmek isteniyor.

* İlk 4 yılın ilkokul, ikinci 4 yılın ‘ortaokul’ olarak tanımlanması nedeniyle, 5. sınıf okutan bütün öğretmenlerin norm fazlası haline gelmesi ve bakanlık tarafından başka görevlerde görevlendirilmesinin önü açılmıştır.

* Açıköğretim sistemi tepkiler üzerine 8. sınıf sonrası için öngörülmüştür. Çocuk gelinler uygulaması iktidar tarafından desteklenmektedir.

* Okulöncesi eğitim zorunlu eğitimin dışında bırakılmıştır.

* Zorunlu din dersi yanın da seçmeli din derslerinin getirilmesinin önü açılmıştır.

* Bütün okullarda fiilen İmam Hatip modeline geçilmek istenmektedir.

* İlkokul ve ortaokulun ‘bağımsız binalarda’ gerçekleşeceği iddia edilse de, okulların bu uygulama için yeterli altyapı ve donanıma sahip olmadığı gerçeği göz ardı edilmektedir.

* Eğitim sistemi nin sermayeye ucuz işgücü sağlar duruma getirilmesi amaçlanmaktadır.

* Çocuklarımızın daha erken yaşlarda dersaneye girmeleri teşvik edilmektedir.”

Hüseyin Tosu ayrıca, AKP’nin örgütlenmenin önündeki engelleri daha da arttırdığına değindi. Tosu, Kamu Görevlileri Sendikaları Yasası’nda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa tasarısının ve Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı’nın emekçilerin örgütlü güçlerine ve sendikalarına saldırı anlamına geldiğini söyledi. Tasarıyla toplu görüşmeden bile daha geride bir düzenleme getirilmek istendiğini söyleyen Tosu, “Grev hakkımızın yasal teminat altına alındığı özgür bir Toplu Sözleşme düzeni için, örgütlenme özgürlüğü için, her sendikanın üyeleri adına toplu sözleşme yapabilmesini sağlamak için, belediyelerle yıllardır yapılan toplu sözleşmelerin devam etmesi, bu konuda bir sınırlama getirilmemesi için, tüm çalışanlara insan onuruna yakışır bir ücret ve sağlıklı çalışma koşulları sağlanması ve çalışma yaşamının demokratikleştirilmesi için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Bu İçerik 1418 Kez Görüntülendi
4+4+4'E KARŞI İŞ BIRAKMA İSTANBUL