21 ŞUBAT 2012 19:56
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

Eğitim Sen İstanbul 7 Nolu Şube Başkanı Emin EKİNCİ, Erzurum Dumlupınar İ.Ö.Okulu müdürünün söyledikleri ile ilgili basın açıklaması yaptı. Şube Başkanı Emin EKİNCİ " Erzurum Dumlupınar İlköğretim Okulu müdürü Mustafa AYDIN, derhal görevden alınmalı ve eğitim sistemindeki milliyetçi, ayrımcı, ırkçı uygulamalar en ağır şekilde cezalandırılmalıdır!" dedi.

Eğitim Sen İstanbul 7 Nolu Şube Başkanı Emin EKİNCİ'nin Basın Açıklaması Metni:

 

IRKÇILIĞIN BÖYLESİ!

Erzurum’da Emniyet ve Milli Eğitim yetkilileri ile okul müdürlerinin katıldığı “Huzur Toplantısı”nda Dumlupınar İlköğretim Okulu Müdürü Mustafa AYDIN’nın, söylediği sözler herkeste derin bir endişe ve dehşet uyandırmıştır.

 

Brezilya’da sokak çocuklarını infaz eden, o ülkedeki polislerden bazılarının da içinde yer aldığı canilerin oluşturduğu çetelerin yaptıklarını referans gösteren ve … Emniyette suçluların kanını alıp gen haritası çıkarsınlar. Çocuk doğduktan sonra analizi yapılsın. Vatana, millete, bu ülkeye zararlıysa yürümeden yok edilsin.” diye konuşabilen bir insanın, bırakın eğitimcilikle, insan olmakla bile hiçbir ilgisinin bulunmadığı son derece açıktır.

Dumlupınar İlköğretim Okulu müdürünün söyledikleri, ne yazık ki hastalıklı olan bireysel bir aklın değil; arka planında milliyetçilikle, ırkçılıkla ve evrensel insani değerlere karşı düşmanlıkla beslenen siyasal bir düşüncenin ürünüdür.

Bu hastalık, yıllar boyunca, vatan ve millet sevgisi adı altında, azınlıkları, toplumun çeşitli kesimlerini, gençleri ve hatta çocukları kategorize edip bir kısmını düşman ilan eden ve ardından da bu düşmanlara karşı en sert sindirme araçlarını ve hatta toptan yok edilmeleri gerektiğini meşrulaştıran eğitim ve yönetim sisteminden kaynaklanan ırkçılık hastalığıdır. Ne yazık ki, bu hastalığı zihninde taşıyan “eğitimci” ve “yönetici” sayısı, sadece bilinenlerden ibaret de değildir. Mevcut yönetim ve eğitim anlayışı değişmedikçe, evrensel insani değerlere uygun hale getirilmedikçe bu hastalıktan dolayı ortaya çıkacak uygulamalar da bitmeyecektir. Dolayısıyla sorun bireysel değil, sistematiktir. Bunu, bireysel bir durum gibi göstermek, sorunu örtbas etmeye yönelik bir çaba olmaktan öteye geçmeyecektir.

Erzurum Dumlupınar İlköğretim Okulu müdürü Mustafa AYDIN, derhal görevden alınmalıdır!

Irkçılığın her türü, insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamında değerlendirilmelidir!

Eğitim sistemindeki milliyetçi, ayrımcı, ırkçı uygulamalar en ağır şekilde cezalandırılmalıdır!

Müfredattaki bütün milliyetçi, ırkçı, ayrımcı, ötekileştirici bilgi ve ifadeler güvenilir bir kurul veya komisyonca belirlenip ayıklanmalıdır!

21.02.2012

Emin EKİNCİ

EĞİTİM-SEN İSTANBUL 7 NOLU ŞUBE BAŞKANI

 

 

 

Bu İçerik 1909 Kez Görüntülendi
IRKÇILIK BİR HASTALIKTIR.