31 ARALIK 2011 01:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KESK'te örgütlü kamu emekçileri sabah saatlerinden itibaren iş yerlerine 'Bu iş yerinde grev var' yazılı pankartlar asarak greve başladı. Avrupa yakasında greve çıkan binlerce emekçi, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde, Anadolu yakasındaki emekçiler ise Eminönü iskelesinde toplandı.

 

'İnsanca bir yaşam için grevdeyiz' yazılı ana pankartın toplanan emekçiler, 'Savaşa değil emekçiye bütçe', 'Sağlıkta dönüşüm ölüm demektir', 'Susma haykır sağlık haktır', 'Parasız sağlık parasız eğitim', 'Direne direne kazanacağız' sloganlarını attı.

 

Haseki Hastanesi önünde toplanan emekçiler, Turgut Özal Millet Caddesini trafiğe kapatarak yürüdü. Yürüyüşe, KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, SES Genel Başkanı Çetin Erdolu, Türk-İş yönetimine muhalif Sendikal Güçbirliği Platformu'nu oluşturan sendikaların genel başkanları, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, ESP Genel Başakın Figen Yüksekdağ, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, CHP Milletvekili Süleyman Çelebi, Sanatçı Pınar Sağ'ın da aralarında olduğu çok sayıda siyasi parti, demokratik kitle örgütü başkan ve temsilcisi katıldı.

 

Yürüyüş boyunca ses araçlarından halka seslenen, neden greve gittiklerini aktaran emekçiler, sağlık alanındaki yıkım politikasına karşı çıkmanın yanı sıra, sendikacıların, gazetecilerin, belediye başkanlarının, öğrencilerin tutuklanmasına, paralı eğitim ve sağlık sistemine karşı, politik özgürlüklerin gasp edilmesine, kadına yönelik şiddete karşı, savaşsız sömürüsüz, insanca yaşanacak bir yaşam için yürüdüklerini söyledi. Çevrede bulunan halk, kamu emekçilerini alkışlarla, korteje katılarak destekledi.

 

Beyazıt Meydanı'nda konuşmalar başlamadan önce, dün gözaltına alınan DİHA, ETHA ve Özgür Gündem muhabirlerinin serbest bırakılması için basın emekçileri eylem yaptı. 3 dakika fotoğraf makinelerini ve kameralarını yere bırakan basın emekçileri, 'Özgür basın susturulamaz', 'Baskılar bizi yıldıramaz' sloganlarını attı. Bu arada, basın emekçileri, haberi kollarındaki siyah bantlarla takip etti.

 

'KORK BİZDEN, BAŞ OLMAYA KARAR VERDİK'

Mitingde ilk konuşmayı Sendikal Güç Birliği adına Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin yaptı. Ayçin, AKP hükümetine ve Başbakan Erdoğan'a seslenerek şunları söyledi: 'Biz bu ülkenin ayaklarıydık ya, artık kork bizden. Baş olmaya karar verdik. Sabrımız taştı, kork bizden. Bize, 'Türkiye'ye nifak tohumları ekiyorlar' diyorsunuz ya, bunu yapmaya devam edeceğiz. Sen emperyalizm güdümlü, halkları sömürmek, birbirine kırdırmak için var olan bir partisin. Sen ABD emperyalizminin, AB kapitalizminin bu ülkeye soktuğu bir virüssün. Sana yaşam hakkı vermeyeceğiz.'

 

'BU KARANLIĞI PARÇALAYACAĞIZ'

DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, alanda ortaya çıkan fotoğraf için, 'Bizi sınıfsız ve sömürüsüz bir dünyaya götürecek şey budur' dedi. Toplumun tüm kesimlerinin, gazetecilerin, sendikacıların, avukatların baskı altında olduğunu, gözaltına alındıklarını ve tutuklandıklarını söyleyen Görgün, gözaltındakilere ve tutuklulara selam gönderdi.

 

AKP'nin 12 Eylül'den aldığı karanlığı sürdürdüğünü kaydeden Görgün, 'Bu karanlığı yıkacağız, parçalayacağız' diye konuştu.

 

'ADINIZIN DEĞİL, ALNINIZIN AK OLMASI ÖNEMLİ'

AKP hükümetinin ve Sağlık Bakanlığı'nın hastaneleri halkın elinden aldığını söyleyen TTB Merkez Konsey Üyesi Osman Öztürk, 'sağlıkta reform' denilen programın cicim aylarının bittiğini söyledi. 'Sıra elini halkın cebine atmaya geldi' diyen Öztürk, halka, 'cebinize ve cüzdanınıza sahip çıkın' uyarısında bulundu.

 

Öztürk şunları söyledi: 'AKP dediğimizde kızıyorlar. Biz 'AK Partiyiz' diyorlar. Ama önemli olan alnınızın ak olmasıdır. Çocuklar açlıktan ölüyor, insanlar yoksulluğa mahkum ediliyorsa sizin kirinizi bizim beyaz önlüklerimiz dahi temizleyemez.'

 

KHK'leri geri dönüşüm kutusuna atıncaya kadar mücadele edeceklerini vurgulayan Öztürk, halka, kurdukları 'Sağlıkçılar Meclisinde' yer almaya çağırdı. 'Bizim meclisimizde yer almak için seçilmek, milletvekili olmak gerekmiyor. Asil olmanız yeterli' diyen Öztürk, sağlık alanındaki talana karşı mücadeleyi sürdüreceklerini kaydetti.

 

'HAKLI VE MEŞRU OLANLARI YASA VE YASAK ENGELLEYEMEZ'

Mitingin son ve ana konuşmasını KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul yaptı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, 'Memur-Sen ile masaya oturur işleri bitiririz' dediğini hatırlatan Tombul, 'Bizim açmadığımız yolda yürüyenler, işverenlerle aynı masada oturur' diye konuştu.

 

'Grev hakkınız yok' diyenlere inat emekçiler olarak greve çıktıklarını kaydeden Tombul, 'Biz haklıyız. Haklı ve meşru olanları hiçbir yasak ve hiçbir yasa engelleyemez' dedi.

 

Tombul da hukuksuz tutuklamaların sürdüğünü ve son olarak gazetecilerin gözaltına alındığını hatırlatarak, 'Karanlığın en yoğun olduğu an aydınlığa en yakın olduğumuz andır' diye konuştu.

 

KAMU EMEKÇİLERİ BÜTÇEYİ ONAYLAMADI

Meclis'te bütçe görüşmelerinin sürdüğünü hatırlatan Tombul, şunları söyledi: 'Bu bütçede kamu emekçileri, taşeron işçiler, asgari ücretle çalışmak zorunda kalanlar yok. O bütçede rantiye ve savaşa kaynak aktarma var. Biz o bütçeyi oylamıyoruz.'

 

Tombul, binlerce kamu emekçisine, 'Bütçeyi onaylıyor musunuz?' diye sordu, alandan 'Hayır' sesi yükseldi.

 

AKP'nin 'ne kadar para o kadar sağlık ve eğitim' dediğini belirten Tombul, 'Peki neden o zaman bizden bu kadar vergi kesiyorsun. Bunlar nereye gidiyor? Bize gaz, cop olsun diye mi, ülkeyi yarı açık cezaevine çevirmek için mi topluyorsun?' diye sordu.

 

Mitingde, Ekvador Demokratik Halk Hareketi Milletvekili de bir konuşma yaparak, kamu emekçilerine destek verdi. Ayrıca Kıbrıs ve Yunanistan'dan sendikalar dayanışma mesajlarını iletti.

 

EMEKÇİLERDEN BASIN ÇALIŞANLARINA DESTEK

Mitingde, sık sık gazetecilerin gözaltına alınması protesto edilerek, 'Özgür basın susturulamaz' sloganı atıldı. KCK operasyonları kapsamında tutuklanan sendikacıların, aydınların isimleri okundu, 'Devrimci tutsaklar onurumuzdur' şeklinde slogan atıldı.

 

Mitingde, tutuklu öğrencilerin durumuna da dikkat çekildi. Bir grup üniversite öğrencisi, ellerine temsili olarak kelepçe takarak, 'Arkadaşların tutuklu haberin var mı? Tutuklu öğrencilere özgürlük' pankartı açtı.

 

Öte yandan, kitlenin Beyazıt Meydanı'nda toplanmasını bekleyen İstanbul Üniversitesi çalışanları, binlerce kişinin alkışları eşliğinde üniversitenin kapısına 'Bu iş yerinde grev var' yazılı pankart açtı. Pankartın asılmasının ardından kamu emekçileri ve İstanbul Üniversitesi öğrencileri alana indi. 

Bu İçerik 1875 Kez Görüntülendi
BU İŞYERİNDE GREV VAR.