17 ARALIK 2011 23:41
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

Kamu emekçilerinin uluslararası sözleşmeler, AİHM kararları ve Anayasa'nın 90. maddesiyle güvence altına alınan grev hakkına ilişkin hukuki kararlara her gün bir yenisi ekleniyor.

Bilindiği gibi, 19-20 Nisan 2011 tarihlerinde sendikamız SES ve diğer sağlık örgütleri; başta iş güvencesi olmak üzere çalışma koşulları, ücret ve halka nitelikli sağlık hizmeti sunmak amacıyla hükümet politikalarını eleştirerek ve bu konudaki taleplerimizi hükümete ve kamuoyuna duyurmak için 2 günlük uyarı grevi yapmıştı.

SES Ağrı şube yönetici ve üyelerimize idare tarafından, greve katılarak “hizmeti aksatmak” ve “görevi kötüye kullanmak” gibi gerekçelerle Ağrı Valiliği il İdare Kurulu tarafından verilen izin ile idari soruşturma başlatılmıştı.

Sendikamız SES, idare tarafından soruşturma izni verilmesinin hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle  Erzurum Bölge İdare Mahkemesine itiraz başvurusu yapmıştı.

Erzurum Bölge İdare Mahkemesi, '... itirazların kabulüne, soruşturma izni verilmesine ilişkin 25.08.2011 gün ve 02/59 sayılı kararın bozulmasına, adı geçenler hakkında soruşturma izni verilmemesine,...' karar vermiştir.  

Bu güne kadar KESK bütünlüğünde kazanılmış birçok davamıza 21 Aralık GREV’i öncesi böyle bir karar eklenmiş olması GREV’in meşruluğunu hukuksal temelde bir kez daha açığa çıkarmıştır. 

 

 

Bu İçerik 2189 Kez Görüntülendi