16 KASIM 2011 01:14
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

Eğitim Sen tarafından okuma kültürüne katkıda bulunmak üzere uzun süreli bir çalışma sonucunda bilimsel ölçütler kullanılarak hazırlanan KİTAP KATALOGLARI yayınlandı. Eğitim emekçileri ve velilere yol gösterecek bu kataloglar aracılığı ile okuma kültürüne katkıda bulunmanın sevinciyle iyi okumalar...

KİTAP KATALOGLARI WEB SAYFAMIZIN YAYINLARIMIZ BAŞLIĞI ALTINDADIR.

OKUL ÖNCESİ KİTAP KATALOĞU İÇİN 

http://www.egitimsenistanbul7.org/media_index.php?category_code=1320955831&media_code=1321392666

İLKÖĞRETİM OKULU KİTAP KATALOĞU İÇİN

http://www.egitimsenistanbul7.org/media_index.php?category_code=1320955831&media_code=1320955925

GENÇLİK EDEBİYATI VE GENEL EDEBİYAT KİTAP KATALOĞU İÇİN

http://www.egitimsenistanbul7.org/media_index.php?category_code=1320955831&media_code=1321394762

EĞİTİM SEN GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULUNUN ÖNSÖZÜ :

 

Etkin okuryazarlık, kendi adına karar verebilecek yeterliğe ve demokratik bilince sahip bireylerin temel özelliklerindendir. Bu da doğrudan doğruya okuma kültürü ile demokrasi arasındaki etkileşimi ifade eder. Çünkü kendi adına karar verme yeterliği, araştırma, sorgulama gibi süreçleri de barındırır. Bu süreçlerin, bir okuma kültürü içinde gelişip biçimlendiğini görmek zor değildir. Bu da okulöncesinden başlayarak eğitimin bütün aşamaları ile doğrudan bağlantılı ve dolayısıyla hem bireysel hem de toplumsal açıdan son derece önemli bir alan üzerinde olduğumuzu gösterir.

Okuma kültürü, birçok toplumsal etkenle birlikte, yeni iletişim biçimleri ve ortamlarının etkisiyle hem nicelik hem de nitelik açısından ciddi sorunlarla karşı karşıya bulunuyor. Sorun yalnızca, ülkemizde sıkça dillcndirildiği gibi 'kitabın az okunması' değildir; bir başka büyük tehlike de okuma sürecinin ve okunan yayınların niteliğiyle ilgilidir. Bugün bulunduğumuz nokta, konuyla ilgili hemen herkes tarafından dile getirilen birtakım 'iyi niyetli' saptamalarla yetinilmemesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu gereklilikten yola çıkılarak Eğitim Sen tarafından okuma kültürü bağlamında çeşitli araştırmalar yapılmakta, sempozyum gibi etkinlikler düzenlenmektedir. Bu yöndeki adımlardan biri de Eğitim Sen bünyesinde yoğun bir emeğin ürünü olarak gerçekleşen bir okuma etkinliğidir. Sözünü ettiğimiz çalışmanın ürünü olan bu katalogda, okuma bilinci ve estetik duyarlığın geliştirilmesi açısından, çocuk ve gençlik kitapları, ilgili bilimsel ve sanatsal birikime dayanılarak nitelikli edebiyatın gerektirdiği ölçütler ışığında incelenmiş ve belli başlı sonuçlar bu kitapta sunulmuştur.

 

 

Bu İçerik 6082 Kez Görüntülendi
KİTAP KATALOĞU