28 EKİM 2011 00:41
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

Van Depremi İle Bir Kez Daha Yıkıldık, Şimdi Dayanışma Zamanı!

Van’dan meydana gelen deprem haberiyle ülke olarak bir kez daha sarsıldık. 7.2 şiddetindeki deprem sonucunda şu an itibariyle iki yüzün üzerinde insanımızın hayatını kaybettiği ve binlercesinin de yaralı olduğu bildiriliyor.

KESK olarak, Van depreminde hayatını kaybeden tüm insanlarımızın yakınlarına baş sağlığı, yararlılara acil şifalar diliyoruz. Can kaybının daha fazla artmamasını temenni ediyoruz. Böylesine derin ve büyük acılardan sonra söz söylemenin, baş sağlığı dileklerinde bulunmanın yaşanan acılar karşısında ne kadar kifayetsiz kaldığını biliyoruz. Ancak bazı gerçekliklerin altını tekrar tekrar çizmekte fayda görüyoruz.

Özellikle 17 Ağustos büyük yıkımının ardından  “deprem gerçeği ile yaşamayı öğreneceğiz”, “bundan sonra böyle acıların yaşanmaması için her türlü önlem alınacak” nutuklarının altının ne kadar boş olduğu her yaşadığımız depremde tekrar ortaya çıkmaktadır. Sadece bu yıl içerisinde Tekirdağ, Elazığ ve Kütahya’nın Simav İlçesinde yaşanan depremler bu gerçekliği defalarca ortaya koymuştur.

Bunca yaşanan acıya ve can kaybına rağmen,  17 Ağustos depreminden sonra en kısa zamanda hayata geçirileceği söylenen mühendislik tedbirleri hâlâ alınmamıştır. Şimdiye kadar çoktan yapılması gereken yasa ve yönetmelik değişiklikleri yapılmamıştır. Var olan yasa ve yönetmeliklere uygun yapı denetiminin yapıldığını söylemek de mümkün değildir. Van’da tüm binaların ancak yüzde dokuzunun depreme karşı sigortalı olduğu, binaların yapı denetimlerinin yapılmadığı gerçeği tek başına söyleyecek başka söze hacet bırakmamaktadır. 

Bu acı olayın ardından tekrar vurguluyoruz, deprem büyüklüğü ve şiddeti kontrol altına alınmayan bir doğa olayıdır. Ancak bu doğa olayının felakete dönüşmemesi başta devletin daha sonra vatandaşların alacağı önlemlerle engellenebilir. Deprem değil yanlış politika ve uygulamalar kayıplara neden olmaktadır. Bu nedenle hükümeti, rant politikalarından vazgeçmeye, meslek odalarının ve uzmanların da görüşlerini alarak acilen bir deprem politikası oluşturmaya davet ediyoruz. 

Şimdi Dayanışma Vakti!

Şimdi can ve mal kaybı yaşayan insanlarımızın acılarına ortak olmak için vakit kaybetmeden hemen harekete geçme vaktidir. Konfederasyonumuz gelişmeleri yerinde görüp, incelemelerde bulunmak ve ihtiyaçları belirlemek için merkezi bir heyet oluşturmuştur. Genel Başkanımız başkanlığındaki heyet bugün öğleden sonra deprem bölgesinde olacaktır. 

 

Sendikalarımızdan görevliler Van ve Erciş merkezli olmak üzere KESK yardım çadırı kurmuş olup yürütülen çalışmalar içerisinde aktif olarak yer almaktadır.Deprem bölgesinde acil olarak; battaniye, kışlık giysi, çadır, içme suyu, çocuk maması, çocuk bezi, ped ve kuru gıdaya ihtiyaç vardır. Üyelerimiz tüm olanak ve imkanlarını kullanarak temin edecekleri bu ihtiyaç malzemelerini bölgeye ulaştıracaklardır. 

Van'da iletişime geçilecek arkadaşlarımızın bilgileri aşağıda belirtilmiştir.

İLETİŞİM BİLGİLERİ:

EĞİTİM SEN Şube Yöneticileri: 

Murat ATABAY : 0505 522 62 63

Şahin BERKİ:  0542 768 61 75 

Ali Rıza RIZAOĞULLARI : 0505 273 13 69

Fuat ÖZDEMİR : 0505 396 11 37

TÜM BEL-SEN Van Şube Başkanı Nizameddin BAĞLAN : 0530 460 78 12

SES Van Şube Başkanı Yılmaz BERKİ: 0505 273 13 57

Deprem bölgesinde acil ihtiyaç duyulan diğer malzemeleri belirleyerek tedarik etmek için tüm olanaklarımız seferber edilecektir.  Bu noktada hepimize görevler düşmektedir. Buradan başta üyelerimiz olmak üzere tüm duyarlı vatandaşlarımıza çağrıda bulunuyoruz.

Gün, dayanışma günüdür.

Gün, acılara ortak olma günüdür. 

Gün, yaraları sarmak için hemen harekete geçme günüdür.

Dayanışmayı her zaman yaşamının ve mücadelesinin rehberi edinen bu ülkenin emekçilerinin çağrımızı boşa çıkarmayacağına olan inancımızla, kaybettiğimiz vatandaşlarımızı saygıyla anarken, tüm benzer afetleri yeniden yaşamamayı diliyoruz. 

 

                                                                            KESK YÜRÜTME KURULU

 

Bu İçerik 5068 Kez Görüntülendi
VAN DEPREMİ 2011 EKİM