17 MAYIS 2011 23:58
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Esenyurt Halil Akkanat Çok Programlı Lisesi İşyeri Temsilcisi Suat ÜNAL'ın sürgün edilmesini protesto ettik. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı basın açıklamasına veliler , öğrenciler ve eğitim emekçileri katıldı. 

Esenyurt Halil Akkanat Çok Programlı Lisesi önünde toplananlar yaklaşık 1 saat sloganlarla ve halaylarla sürgünü protesto etti. Esenken Atatrk İlköğretim Okulu'nda üyemiz Adıgüzel ŞARMAN'a yapılan saldırıyı protesto edenlerin Esenkent'te yaptığı yürüyüş sonrasında katıldığı basın açıklamasının metnini Şube Sekreteri Özge PORSUK okudu.

Basın açıklaması metni :

DEĞERLİ BASIN EMEKÇİLERİ,

Yıllardır sendikamıza, sendikamızın temsilcilerine, üyelerimize ve çağdaş demokrat, laik, aydın eğitim emekçilerine yönelik olarak sürdürülmekte olan baskı ve yıldırma faaliyetlerinin bir yenisi şimdi de Esenyurt Halil Akkanat Çok Programlı Lisesinde uygulamaya konulmuş bulunmaktadır. Sendikamızın işyeri temsilcisi olan Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Suat ÜNAL, aydın, demokrat, üretken ve özverili çalışmalarının sonucunda ödüllendirileceği yerde, sürgün edilerek cezalandırılmak istenmektedir.

İşyeri temsilcimiz Suat ÜNAL, 2009 yılında aynı okulda görev yapan, gerici ve şiddet savunuculuğu yapan bir başka öğretmen tarafından tehdit edilmiş, hakarete uğramış ve darp edilmeye çalışılmıştır. Üstelik bu tehditler ve hakaretler, okul müdürünün tanık olduğu bir ortamda gerçekleşmiştir. Tehdit, hakaret ve şiddet uygulamaya çalışan bu öğretmen, yaptıklarına gerekçe olarak işyeri temsilcimiz Suat ÜNAL’ın sendikal kimliğini göstermekten de çekinmemiş, bunu kendi ağzıyla ifade etmiştir. Bütün bu olaylar yaşanırken okul müdürü hiçbir şey yapmaya gerek görmemiş, tehdit eden, hakaret eden, şiddet uygulamaya çalışan gerici öğretmenin yaptıklarına mazeret üretmeye çalışmış ve bunların örtbas edilmesine olanak hazırlamıştır. Okul müdürü ardından da, işyeri temsilcimiz Suat ÜNAL’ı suçlu göstermeye çalışmış, aynı öğretmenle yaşanan bir başka tartışmayı bahane ederek, arkadaşımız hakkında tutanak tutturmuş, soruşturma açılmasını sağlamıştır. Bu soruşturma sonucunda işyeri temsilcimiz Suat ÜNAL, haksız bir şekilde KINAMA ile cezalandırılmıştır. Verilen ceza yetersiz bulunmuş olmalı ki bu soruşturmayı yürütenler, arkadaşımız hakkında ayrıca bir de sürgün cezası uygulamaktan çekinmemişlerdir. Bu süre içinde, asıl saldırgan olan gerici ve şiddet yanlısı olan öğretmen bu okuldan kendi isteği ile ayrılıp başka bir yere tayin olmuş ve olayın üzerinden de tam 2 yıl geçmiş bulunmaktadır. “Kamu Yararı” ve “Hizmet Gereği” adı altında işyeri temsilcimiz, görev yeri değiştirilerek ikinci kez cezalandırılmakta ve sürgün edilmektedir.

Biz, Eğitim-Sen olarak, üyelerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimizle birlikte bu haksızlığa karşı çıkıyoruz. Arkadaşımız ile ilgili olarak bütün yasal yolları sonuna kadar kullanacağız. Görev yaptığı okulda özveri ile çalışan, öğretmen arkadaşları, öğrencileri ve velileri tarafında sevilen arkadaşımız ile ilgili yapılan yanlış ve haksız uygulama düzeltilene kadar bu olayın peşini bırakmayacağız. Biliyoruz ki bu, işyeri temsilcimizin kişiliğinde, sendikamıza, çağdaş, aydın, demokrat değerlere yapılan bir saldırıdır. Bu saldırının sorumluluğu ve verilmesi gereken hesabı da başta okul müdürlüğü olmak üzere bu işlemi yürüten kişi ve kurumlara ait olacaktır.

 

Bu İçerik 6436 Kez Görüntülendi
SÜRGÜNE HAYIR.