17 MAYIS 2011 23:57
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

Esenkent Atatürk İlköğretim Okulu'nda Müdür Başyardımcısı olarak görev yapan üyemiz Adıgüzel ŞARMAN'a, okul müdürü Vahap FIRAT ve Müdür Yardımcısı Erhan AKÇAY tarafından makam odasında yapılan saldırıyı protesto ettik. 

Esenkent Atatürk İlköğretim Okulu'nda görev yapan eğitim emekçilerinin de derslere girmediği, veli ve öğrencilerinde destek verdiği basın açıklamasına yaklaşık 400 kişi katıldı.

Sık sık şideti kınayan sloganlarla gerçekleştirilen protesto sonrası basın açıklamasını Şube Kadın Sekreteri Şaziye KÖSE okudu. Basın açıklaması sonrasında Esenkent'te yapılan yürüyüşle Halil Akkanat Çok Programlı Lisesi'nde sürgün edilen işyari temsilcisi Suat Ünal'ın basın açıklamasına katılmak için Halil Akkanat Çok Programlı Lisesi önüne gidildi.

Basın açıklaması metni :

 

BASINA VE KAMUOYUNA

Özellikle son yıllarda okullarda yaşanan şiddet olaylarında ciddi artışlar meydana geldi. Okullarda ve okul önlerinde yaşanan olaylar, her gün çok sayıda öğrenci ve öğretmenin yaralanması ile sonuçlandı. Gün geçtikçe artan şiddet olayları, Türkiye’de eğitim sisteminin çok ciddi bir tehdit ile karşı karşıya olduğunu gösteriyor.    

AKP’nin iktidarda olduğu yıllar içinde dinsel muhafazakârlığın adım adım hayatın her alanına nüfuz etmesine tanık olduk. Hükümet, bu konudaki politikalarını her geçen gün daha da hızlandırıyor.

Söz konusu dinsel muhafazakarlaştırma sürecinde, en fazla üzerinde durulan alan ise eğitim sistemi oldu. Eğitimin toplumun geleceği açısından taşıdığı önem, Milli Eğitim Bakanlığını, bu sürecin merkez üssü haline getirmiştir. Okullardaki uygulamalardan tutalım, yardımcı kaynaklara kadar her araç, eğitimin dinselleştirilmesi doğrultusunda kullanılmıştır.

İktidara geldiğinden bu yana eğitim için, öğrenciler için, eğitim emekçileri için kılını kıpırdatmayan AKP iktidarı 76. Maddeye dayanarak yarattığı kadrolaşma ve yaptığı usulsüz atamalarla, güvencesizleştirmeyle, öğretmenler arasında yaratmaya çalıştığı statüko farklılıklarıyla, YGS ve şifre skandalıyla eğitimin sorunlarına devasa sorunlar eklemiş bunun suçlusu yine öğrenci ve öğretmenler ilan edilmiştir.

Okullar güvenli alanlar olmaktan çıkmış, Türkiye’nin her tarafında her gün öğrenci ve öğretmenler şiddete maruz kalmaktadır. Dün Esenyurt Esenkent Atatürk İlköğretim Okulu’nda yaşananlar şiddetin okullarımızı, öğretmen ve öğrencilerimizi nasıl tehdit ettiğinin göstergesidir.

Okulun, eğitim çalışanlarının, öğrencilerin güvenliğinden sorumlu Okul müdürü Vahap Fırat ve müdür yardımcısı Erhan Akçay kendi iş arkadaşlarını müdür yardımcısı Adıgüzel Şarman’ı darp etmişlerdir.

76. maddeye dayanılarak usulsüz olarak ataması yapılan okul müdürü Vahap Fırat okula müdür olarak atandığından itibaren öğretmenler, öğrenciler, veliler üzerinde baskı kurmaya başlamış, herkesi zapt-u rapt altına almaya çalışmıştır. Okulda çalışma barışını sağlamakla görevli iken görevini kötüye kullanarak kişisel otorite ve ego tatmini sağlamaya çalışmıştır.Sürekli hakaret ve baskılarla eğitim öğretimin uygulayıcısı, yürütücüsü olan öğretmenlerin moral motivasyonlarını düşürmüş, huzursuz bir iş ortamı yaratarak tüm çalışanları işinden soğutmuştur.

Müdür ve idareci vasfına sahip olmayan bu okul müdürü baskılarının dozunu artırarak işi kendi iş arkadaşını darp etmeye kadar vardırmıştır. Esenyurt Esenkent Atatürk İlköğretim Okulu’nda çalışma barışı ve huzurunun yok edilmesinin birinci sorumlusu Esenyurt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’dür. Kendilerine defalarca dilekçeler verilmesine rağmen dikkate almayarak, okul müdürünü koruyarak hiçbir önlem almamışlardır.

Şimdi şiddet uygulanma sırası öğrencilerde mi?

Velilerde mi?

Yoksa bir öğretmen mi ölmeli?

Vahap Fırat ve Erhan Akçay derhal idarecilik görevinden alınmalı. Esenkent Atatürk İlköğretim Okulu’nda çalışma barışı sağlanmalıdır.

 

 

Bu İçerik 8098 Kez Görüntülendi
ŞİDDETE HAYIR.