07 MART 2011 21:47
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

Kadıköy'de bir araya gelen binlerce kadın, 8 Mart'ı kutladı. İşçi kadınlardan ev emekçisi kadınlara, Karadenizli kadınlardan anarşist kadınlara, gençlerden Kürt kadınlarına kadar çeşitli kesimlerden binlerce kadın, mutfakları terk ederek alanlara çıktı. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün resmi tatil olmaması nedeniyle hafta sonu yapılan mitingde, kadınlar 'Yoksulluğa, güvencesizliğe, savaşa, kadın cinayetlerine, cinsiyetçiliğe, erkek egemenliğine, doğanın talan edilmesine, ayrımcılığa karşı örgütleniyor, özgürleşiyoruz' dedi. Çok dilli yapılan miting, emekçi kadınların kürsüsü haline geldi.

İstanbul 8 Mart Kadın Platformu'nun çağrısıyla öğle saatlerinde Tepe Natulius önünde toplanan binlerce kadın, sloganlarla Kadıköy Meydanı'na yürüdü. Kadınlar, 'Yaşasın kadın dayanışması', 'Yaşasın 8 Mart', 'Jin jiyan azadi', 'Karadeniz kaduni geldi çatti isyani', 'Mutfakları terk ettik alanlardayız' şeklinde sloganlar attı.

'Yoksulluğa, güvencesizliğe, savaşa, kadın cinayetlerine, cinsiyetçiliğe, erkek egemenliğine, doğanın talan edilmesine, ayrımcılığa karşı örgütleniyor, özgürleşiyoruz' ve 'Taciz ve tecavüzde kadın beyanı esastır' yazılı İstanbul 8 Mart Kadın Platformu imzalı pankartların taşındığı mitinge, birçok kesimden kadınlar katıldı.

Mitingde sendika ve meslek örgütleri de pankart ve dövizleriyle yer aldı. Ev İşçileri Sendikası Girişimi, DİSK'li kadınlar, KESK'li kadınlar, TMMOB'lu kadınlar, TTB'li kadınlar, EDP, EHP, EMEP, ÖDP, SDP, Sosyalist Partili kadınlar da mitinge katıldı.

Sendikalı kadınların kortejlerinde, kadına yönelik şiddet ve yoksulluğun yanı sıra, sendikalardaki kadın örgütlülüğünün zayıflığı ve sendika yöneticisi kadınların sayısının az olması sloganlarla eleştirildi.

 

Bu İçerik 1984 Kez Görüntülendi
8 MART 2011