23 ŞUBAT 2011 00:17
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Eğitim-Sen 7 Nolu Şube  Küçükçekmece Milli Eğitim Müdürlüğü'nun çalışanların banka promosyonuna el koymasını protesto etti. Basın açıklaması yaptı.

Eğitim- Sen 7 Nolu Şube üyeleri, Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'de bir araya geldi.

Eğitim Sen Şube Örgütlenme Sekreteri Berna Ataş, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililierinin bankalarla yaptıkları anlaşmada promosyonunu yüzde 30'luk kısmına el koyduğunu, başvurulara rağmen bu tutumundan vazgeçmediğini dile getirdi.

Başbakanlık tarafından 2007 yılında yayınlanan bir genelgede 'promosyonunun tamamının çalışanlara dağıtılması' ibaresinin yer aldığını belirten Ataş, duruma sessiz kalmayacaklarını söyledi.

Ataş, Küçükçekmece Milil Eğitim Müdürlüğü yetkililerine şu soruları yöneltti: Bütün yasal düzenlemelerin aksine neden yüzde 30'luk kesinti yaptınız? Yüzde 30'luk kesintinin toplam tutarı ne kadardır? Promosyanlardan yapılan kesintinin harcamaları hangi kurum ve ihtiyaçlar için kullanılmıştır?

AÇIKLAMA YAPANA SORUŞTURMA

Ataş, konuyla ilgili basına demeç verdikleri gerekçesiyle kendisi ve Eğitim-Sen'li Murat Köksal'a soruşturma açıldığını söyledi.

Eğitim Sen üyeleri eylem boyunca, 'Yaşasın örgütlü mücadelemiz', 'Baskılar bizi yıldıramaz' sloganlarını attı. 

BASIN METNİ :

 

BASINA VE KAMUOYUNA

Küçükçekmece Milli Eğitim Müdürlüğünde, eğitim emekçilerinin haklarını gasp etmeye yönelik hukuksuzluklar devam ediyor.

Küçükçekmece Milli Eğitim Müdürlüğü, daha önce de defalarca eğitim emekçilerine yaşattığı hukuk dışı uygulamalarla gündeme gelmiş ve bu uygulamaların her biri sendikamız tarafından gerek kamuoyu önünde teşhir edilmiş, gerekse doğrudan Milli Eğitim yetkilileri ile yapılan görüşmelerde kendilerine doğrudan ifade edilmiştir. Bütün bunlardan sonra, Milli Eğitim yetkilileri yaptıkları icraatlarında, eğitim emekçilerinin çıkarlarını gözeterek daha dikkatli davranmak yerine, hukuk dışı uygulamalarına bir yenisini eklemiş ve eğitim emekçilerinin maaş alacakları bankalardan alınan promosyonun % 30 luk kısmını gasp etmiş ve onca başvuruya karşın tavrında herhangi bir değişiklik yapmadan bu hukuksuzluğu devam ettirmiştir.

Bilindiği gibi banka promosyonları ile ilgili olarak, Başbakanlık tarafından 2007 yılında yayınlanan 2007/21 sayılı Genelge ile düzenleme yapılmış ve bu Genelgede, promosyonun tamamının çalışanlara dağıtılması “Genel İlke” olarak belirlenmiş ve ifade edilmiştir. Ayrıca yine Başbakanlık tarafından yayınlanan 2010/17 sayılı Genelge ile promosyonun tamamının çalışanlara verilmesi gerektiği daha açık ve tereddütsüz bir şekilde bir kez daha vurgulanmıştır. Ancak, Küçükçekmece Milli Eğitim Müdürlüğü bütün bu yasal hükümlere karşın, tamamının çalışanlara dağıtılması gereken banka promosyonundan % 30 oranında bir kesinti yapmaktan çekinmemiştir.

Biz EĞİTİM-SEN olarak, promosyon görüşmelerine katıldığımız bütün ilçelerde promosyonun tamamının çalışanlara dağıtılması gerektiği ilkesinden asla ödün vermedik ve promosyon anlaşmalarını bu şartla imzaladık. Küçükçekmece ilçesindeki promosyon görüşmelerine katılan sendika olmadığımız halde, eğitim emekçilerine yönelik bu duruma karşı sessiz kalmıyor ve Küçükçekmece Milli Eğitim yetkililerine soruyoruz:

Bütün yasal düzenlemeler aksini söylediği halde, çalışanlara tamamı ödenmesi gereken promosyonlardan % 30 luk kesintiyi neden yaptınız?

Promosyonlardan yapılan %30 luk kesintinin toplam tutarı ne kadardır?

Promosyonlardan yapılan kesinti hangi kurumların ne tür ihtiyaçları için kullanılmıştır?

Promosyonlardan yapılan kesintinin harcamaları karşılığında alınan faturalarda hangi malzemeler yer almaktadır?

Bu şekilde yapılan harcamalar neden açıklanmamaktadır?

Küçükçekmece Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine bir kez daha, promosyonlardan yaptıkları kesintileri asıl hak sahiplerine iade etmeleri çağrısında bulunuyoruz. 

Küçükçekmece ilçesindeki eğitim emekçilerine de, haklı taleplerinde EĞİTİM-SEN olarak yanlarında bulunduğumuzu, yasal haklarını elde etmek üzere yapacakları her türlü girişimi destekleyeceğimizi, ihtiyacı olan emekçilere sendikamız kanalıyla hukuksal destek vereceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.

 

EĞİTİM-SEN İSTANBUL 7 NOLU ŞUBE  YÖNETİM KURULU

 

Bu İçerik 2824 Kez Görüntülendi
PROMOSYONLARIN TAMAMINI İSTİYORUZ.