30 OCAK 2011 03:18
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

Avcılar Marmara Caddesi'nde bir araya gelen EĞİTİM SEN İSTANBUL 7 NOLU ŞUBE - EMEKLİ SEN İSTANBUL 3 NOLU ŞUBE - TÜM BEL SEN İSTANBUL 1 NOLU ŞUBE - 1 UMUT DERNEĞİ KÜÇÜKÇEKMECE –BDP AVCILAR - BDSP ESENYURT - DAMAL DERNEĞİ – DEMOKRATİK HAKLAR FEDERASYONU AVCILAR – EDP AVCILAR – EMEP  AVCILAR  HALKEVİ AVCILAR – ÖDP  AVCILAR – TOPLUMSAL DAYANIŞMA AĞI – UİD DER  SEFAKÖY - YENİ DÜNYA İÇİN ÇAĞRI GAZETESİ'nin aralarında bulunduğu kurumlar "Torba yasası"na karşı yürüyüş gerçekleştirdi.

Cadde boyunca bayrakları ve pankartlarıyla göz dolduran yaklaşık 200 kişi, "Torba Yasaya hayır/ Ji Qanuna torbeye re na" yazılı pankart açtı. Emekçiler sık sık, "Ücretli köle olmayacağız", "Ne 4B, ne 4C herkese güvence", "Torba Yasası'na hayır", "Sermaye yasanı al başına çal", "Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek" sloganlarını attı.

Marmara Caddesi bitiminde Eğitim Sen 7 Nolu Şube Sekreteri Hikmet Açar, "2002 yılından bu yana sermayenin sadık savunuculuğunu yaparak iktidarını sürdürmekte olan AKP Hükümeti, Meclis'e taşıdığı "Torba yasa" ile emekçilere yönelik saldırı politikalarına bir yenisini daha eklemeye çalışmaktadır" dedi.

Şube Sekreteri Açar, 24 Ocak Karararı'nın 31. yıldönümünde "Torba yasası"nin Meclis Genel Kurulu'a getirildiğine dikkat çekti. Hikmet Açar, "657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda yapılması düşünülen değişikliklerden, özelleştirme kanunu, işsizlik sigortası fonundan patronların daha fazla yararlanmasına kadar bir çok düzenlemeyi içeren 'Torba yasası'nın satır başları, bu tasarının nasıl bir saldırı olduğu konusunda açık ve net bir fikir ortaya koymaktadır" diye belirtti.

 

BASIN METNİ :

 

TORBA YASAYA HAYIR !

2002 yılından bu yana sermayenin sadık savunuculuğunu yaparak iktidarını sürdürmekte olan AKP Hükümeti, meclise taşıdığı Torba Yasa ile emekçilere yönelik saldırı politikalarına bir yenisini eklemeye çalışmaktadır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yapılması düşünülen değişikliklerden, özelleştirme kanununa, işsizlik sigortası fonundan patronların daha fazla yararlanmasına kadar birçok düzenlemeyi içeren ve 24 Ocak Kararlarının 31. yıldönümünde Meclis Genel Kurulunda görüşülmeye başlanacak olan Torba Yasanın satır başları, bu tasarının nasıl bir saldırı olduğu konusunda açık ve net bir fikir ortaya koymaktadır:

Torba Yasayla;

Genel Sağlık Sigortasının kapsamı genişletilerek, çalışanlardan çırak ve stajyer öğrencilere kadar herkesin prim ve katılım payı ödemesi zorunlu hale getiriliyor.

Asgari ücret yaş sınırı 16’dan 18’e çıkarılıyor.

Ay içinde 30 günden az çalışmak durumunda kalan, Kısmi Süreli Çalışanlar’ın, GSS primlerini 30 güne tamamlayacak şekilde primlerini kendi ceplerinden tamamlamaları öngörülüyor.

“Çağrı üzerine çalışma”, “evden çalışma” ve “uzaktan çalışma” modelleriyle, esnek ve kuralsız çalıştırma biçimleri yaygınlaşıyor ve özellikle de kadınların sosyal alandan uzaklaştırılıp eve kapatılmalarının yolu açılıyor.

Stajyerlerin ücretleri düşürülerek ucuz emek sömürüsünün yolu açılıyor.

Genel, bölgesel, sektörel krizler olması durumunda işverenin Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlandırılması kolaylaştırılıyor.

İşsizlik Sigorta Fonu, “İstihdamı Teşvik” gerekçesiyle patronların kullanımına açılıyor.

İlk defa işe alınanlarda 2 ay olan deneme süresi, 4 aya çıkarılarak özellikle Turizm sektörü başta olmak üzere, kısa süreli çalışan işçiler yıllarca “stajyer” konumuna mahkûm ediliyor ve fazla mesai ücreti fiili olarak ortadan kaldırılıyor.

Devlet memurlarında “sicil” kavramı kaldırılarak yerine daha geri bir uygulama biçimiyle “disiplin” kavramı getiriliyor.

Vali ve Kaymakamlar her düzey personelin üst disiplin amiri haline getirilerek, kamu çalışanları soruşturma-sürgün kıskacına alınıyor.

“Ödünç Memurluk” ile başka kurumlarda görevlendirilmelerin yolu açılarak, sürgünler yasal hale getiriliyor.

4-C statüsü yaygınlaştırılmak isteniyor.

Bu süreçte biz emekçiler, sermayenin ve onun ülkemizdeki sözcüsü AKP’nin istediği köleler olmayı reddediyor, yıkıcı, yok edici ve tasfiyeyi amaçlayan bu anlayışın karşısında durmak için meydanlarda olacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz.

Kamuda farklı statüde istihdam uygulamasına son verilmeli, herkes kadrolu ve güvenceli olarak istihdam edilmelidir!

Esnek, kuralsız ve güvencesiz çalışmaya yönelik düzenlemeler içeren Torba Yasa tasarısı derhal geri çekilmelidir!

 

 

Bu İçerik 1659 Kez Görüntülendi
TORBA YASAYA HAYIR.