20 OCAK 2011 00:12
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ülkemizde kadına yönelik şiddetin can almadığı gün geçmiyor. Kadınlar çoğunlukla en yakınlarındaki erkeklerin şiddetiyle yaşamlarını yitiriyorlar. Onları korumakla yükümlü devlet görevini yerine getirmiyor. Aksine bazen koruyarak, bazen kadınların yaşam koşullarını daha da güçleştirerek dolaylı yollardan kadın katliamını desteklemiş oluyor.

Kimi kez 18 yaşın altındaki bir erkek kardeş, kimi kez ağabey kimi kez de eş, kadının cellâdı oluyor. Hayatta kalabilenlerin ruhlarında derin yaralar açılıyor. Katiller bazen birebir katletmeseler de kadınlara başka bir hayat hakkı tanımayarak ölümlerine neden olabiliyor, kadınları intihara sürüklüyorlar.

Bu durumun en son örneği C Üç çocuk annesi eğitim emekçisi Yeter İmrak kendisine sürekli şiddet uygulayan eşinden ayrı, hayat mücadelesi vermekteydi. Yoksulluk sınırının altındaki ücretli öğretmen maaşıyla üç çocuğuna bakma mücadelesi veren eğitim emekçisi Yeter İmrak bugün okulunun karşısındaki inşaattan atlayarak intihar etti.

Yeter İmrak’ın hayatına son vermesine yol açan failler tek değil. Bir yandan üç çocuk annesi bir eğitim emekçisine dünyayı dar eden koca şiddeti, diğer yandan çocuklarına bakmakta zorlanmasına yol açan, onu, ücretli olarak yani güvencesiz bir şekilde çalışmaya ve yoksulluk sınırı altında yaşamaya mahkûm eden ekonomik şiddet.

Eğitim Sen olarak Yeter öğretmenin son olmasını istiyoruz. Çocuklarına ve ailesine baş sağlığı diliyoruz. Emekçilere, çocuklarına bakabilecekleri, onlara güvenli bir gelecek hazırlayabilecekleri güvenceli bir işi ve geliri çok görenleri kınıyoruz. Eğitim işkolundaki emekçiler başta olmak üzere tüm emekçiler için güvenceli, insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmeye elverecek bir ücretle istihdam koşulları sağlanmalıdır.

Bu İçerik 2520 Kez Görüntülendi
ÜCRETLİ ÖĞRETMEN YETER IRMAK