16 NİSAN 2009 00:16
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Devrimci Hareket içinde yetişen kadrolar çok genç ve tecrübesizdiler. Ama devrime, devrimci harekete yürekten bağlıydılar Faşizme karşı mücadelenin gereklerini yerine getirirken canlarını hiçe saydılar. Gelecek güzel günlere olan dolayımsız derin inanç, katıksız arkadaşlık ilişkileri yaratmıştı. Zaten devrimin o aromalı tadına da böyle ulaşılabilirdi Kısa sürede elde edilen başarılar, ulaşılan hedefler bu duyguyu güçlendiriyordu. Devrimci olmak hayatta olunması gereken en güzel şeydi. Bir ülkenin bağımsız, emekçilerinin ise özgür kılınmasından daha ulvi ne olabilirdi ki.

Belgesel nitelikteki bu anı romanının yazarı, bütün bu direnişlerin başından sonuna kadar tam ortasında yer aldı. Kitap, duygulu ve coşkun anlatımıyla pek çok yaşanmışlığı bize anımsattığı gibi; esas olarak sekiz yıl boyunca yürekleri uçurumun kıyısında bir sığınakta atan, cuntaya karşı ailece direnen o güzel insanların hikayesini anlatıyor. Çok arkadaşımız direnişlerde, emekçilerin yaşadığı bu topraklarda, gökten birer birer kayarak bir yıldız gibi Karadeniz'e düştüler. Pek çok aile, genç devrimci çocuklarına sahip çıkarak cuntaya karşı devleştiler. Bu roman aynı zamanda cuntaya karşı devleşen bütün onurlu ailelerin öyküsüdür de denilebilir. Çünkü egemen sınıflar emekçilerin tarihini bütün bir topluma karşı yok sayıyor ve unutturmak istiyor. Unutmamak, var olmak, direnmek demektir.

Unutmadığın,  unutturmadığın  için  ağzına,  diline,  yüreğine sağlık sevgili dostum Arslan. Mücadelemizin olanca sıcaklığıyla gelecek o güzel günlere... Fatsalara!

17  EYLÜL 2008 Pertev AKSAKAL

Bu İçerik 1630 Kez Görüntülendi