25 EKİM 2009 01:46
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İki Dil Bir Bavul üniversiteden yeni mezun olmuş ve uzak bir Kürt köyüne atanmış Türk öğretmenin bir yılını, onun okula yeni başlayan ve Türkçe bilmeyen çocuklarla yaşadıklarını anlatır. Bir yıl boyunca öğretmenin farklı bir topluluk ve kültür içindeki yalnızlığına, çocuklar ve köylülerle yaşadığı iletişim problemine, çocuklardaki değişime tanık oluruz. Bu süreç boyunca öğretmen ve çocuklar birbirlerini yavaş yavaş tanımaya ve anlamaya başlarlar.

23 Ekim Cuma günü gösterime girecek İki Dil Bir Bavul'un gala gecesinin sunucusu oyuncu Meltem Cumbul'du.

'Filmi çok beğendiğini' belirten Cumbul, 'Türkiye hakkındaki gerçekleri küçük bir sınıftan yola çıkarak anlatıyor, Kürtçe ve Türkçe sesler birbirine karışıyor. Karıştıkça çözüm hem yakın oluyor hem uzak' dedi.

Ardından Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Sami Evren sahneye çıktı.

'Eski bir öğretmen olduğunu ve Bakırköy'deki bir okulda Ermeni, Kürt ve çoğunluğu Türk olan öğrencileri olduğunu' anlatan Evren şunları söyledi:

'Sabahları 'Türküm, doğruyum...' diye başlayan andımızı okurken çocukların çilesini anlamak mümkündü. KESK olarak hep bölücülükle suçlandık. Ama dil bölmez birleştirir. Bu film gibi.'

Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç da yaptığı konuşmada  'Bu tarihi tersine çevirmek zorundayız. Bu film bunun için bir adım olsun. Çocuklarımız bağıra çağıra özgürce ve gururla kendi türkülerini kendi dillerinde söyleyebilsinler artık' diye ekledi.

Bu İçerik 2477 Kez Görüntülendi
Filmin Fragmanı
İKİ DİL BİR BAVUL