20 MAYIS 2010 17:08
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Zonguldak’taki Maden Patlamasına Kaza Denilemez.
Genel Başkan Sami EVREN Zonguldak'ta yaşanan maden ocağı patlamasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı: Zonguldak’ta yaşanan maden patlamasını bir kaza olarak değerlendirmek mümkün değildir. Kimse maden kazalarını, iş kazalarını kader gibi göstermemelidir. Maden kazalarının yoğun olarak yaşandığı ülkelere baktığımızda bu ülkelerde demokratik standartların, çalışma standartlarının düşük olduğunu, görüyoruz.
Kazalara neden olan sistemdir, mevcut zihniyettir. Zonguldak özelinde baktığımızda, daha acısı tazeliğini koruyan Balıkesir göçüğünde olduğu gibi yine özelleştirmeyi görüyoruz, yine taşeronu görüyoruz. Değiştirmemiz gereken işte bu sistemdir. İş güvenliğinin en üst düzeyde sağlanmasının gerekli olduğu bir sektör olan madencilikte sadece paraya ve kâra dayalı taşeronluk sisteminin yeni kazalar ve ölümlere yol açması kaçınılmazdır.
İş güvenliği ve iş kazaları konusunda çağdaş standartları hayata geçirmek gerekmektedir. Hiçbir siyasi iktidar insan hayatını sermayenin kâr hırsına kurban etme hakkına sahip değildir.

Bu İçerik 1251 Kez Görüntülendi
MADEN İŞÇİSİ