09 MART 2010 00:24
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Deprem hafif, hasar ağır: 41 ölü...

Elazığ yakınlarında sabaha karşı 04.32'de meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki deprem, 6 köyde en az 41 kişinin ölümüne neden oldu. 1 dakika süren 'hafif şiddetteki' sarsıntıya dayanamayan 'bin yıllık' toprak evlerde en az 100 kişi de yaralandı.

Deprem hafif, hasar ağır: 41 ölü...
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün verdiği bilgiye göre; merkez üssü Karakoçan ilçesi Başyurt beldesinde olan deprem yerin 5 kilometre altında meydana geldi.

Deprem, Elazığı kent merkezi, Kovancılar ve Karakoçan ilçelerinde maddi hasarlara da neden oldu.

Sarsıntılar devam ediyor...

Sabaha karşı 04.32'de gerçekleşen ilk depremin ardından bölgede en büyüğü 4,4 olmak üzere toplam 40 artçı sarsıntı daha gerçekleşti. Son olarak saat 12.04'te 5.1 şiddetinde bir deprem daha oldu.

Deprem, Doğu Anadolu Fay Hattı üzerinde gerçekleşti.

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve bazı bölge milletvekilleri deprem bölgesinde.

Elazığ Valisi Erol öğlen saatlerinde bir açıklama yaparak, enkaz altında kimse kalmadığını söyledi.

Prof. Naci Görür: 'Halk bilgisiz, yöneticiler sorumsuz...'

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde meydana gelen 6,0 büyüklüğündeki depremi NTV'ye değerlendirirken, bu kadar can kaybına uyarıların dikkate alınmamasının neden olduğunu söyledi.

Kendisinin de Elazığlı olduğunu belirten Görür, şöyle konuştu:

'Elazığ ve çevresinin bir deprem bölgesi olduğu, yakın zamanda yaptığımız toplantılarla tartışıldı. Ancak halkının deprem konusunda çok bilgisiz olduğunu gördüm. Bizim milletimiz, bizim yöneticilerimiz uyarıları pek ciddiye almıyor.

Deprem olduğunda zaten felaketten üzüntüden söz ediyorsunuzdur. Önemli olan daha önceden konuşulduğunda bu uyarılara itibar edilmesi gerekiyor.

Doğu Anadolu fay hattı, bu bölgede her zaman büyük deprem üretebilir. Bundan sonra da beklenebilir. Buradaki yapı türlerinin yerleşim alanlarının güvenli olması gerekir.'

Bu İçerik 3580 Kez Görüntülendi
YAŞAYAMADAN ÖLDÜLER.