24 OCAK 2010 23:37
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kar altında binlerce insan yürüdü.

Darbeye karşı sivil direniş başladı!

23 Ocak Cumartesi günü kar ve fırtınaya rağmen saat 15.00’te Tünel Meydanı’nda toplanan binlerce insan buradan Taksim’e yürüyerek Balyoz darbe planını, darbecilerin sivil mahkemelerde yargılanmasının Anayasa Mahkemesi tarafından engellenmesini ve darbeci subaylar hakkında hiçbir şey yapamayan Genelkurmay Başkanı Ilker Basbuğ’u protesto etti.

Aralarında TTB Başkanı Gencay Gürsoy ve DSİP Genel Başkani Doğan Tarkan’ın da bulunduğu çok sayıda kitle örgütü, siyasi parti, dernek başkani, sanatçı ve yazarın da katıldığı eylem Taksim Meydanı’na kadar yurttaşların katılımıyla kalabalıklaşarak büyüdü.

70 Milyon Adım Koalisyonu imzalı “Darbeye karşı sivil direniş”, “Kafes Balyoz darbe planı yapanlar yargılansın” pankartlarının açıldığı eylemde şu sloganlar atıldı:

“Başbuğ istifa” , “asker kışlaya” “darbeciler yargılanacak” , “hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeni’yiz” , “darbelere karşı omuz omuza”, “dağıtılacak, dağıtılacak, Ergenekon dağıtılacak”, “27 Mayıs!, bir daha asla!” , “12 Mart!, bir daha asla!” , “12 Eylül!, bir daha asla!” , “6-7 Eylül, bir daha asla!”, “Maraş!, bir daha asla!” , “Sivas, bir daha asla!” , “Başörtüsü yasağı!, bir daha asla!” , “38 Dersim!, Bir daha asla!” , “darbeciler halka hesap verecek” ve “darbeye karsi direneceğiz” sloganları atıldı. İstanbul Barosu’nun önünde gruptan “darbeci baro” sloganları yükselirken, CHP örgütü yoğun protestoya ugradı.

70 Milyon Adım Koalisyonu adına Hilal Kaplan ve Zeynep Tanbay’ın birlikte okuduklari basın açiklamasında, “Bu kadar kan isteyen, kana bu kadar susamış muktedirler, siz kimsiniz? Kim oluyorsunuz ki yüzbinlerce insanı stadyumlara doldurup katletmeyi düşünebiliyorsunuz? Kim oluyorsunuz da halkın bir kesimini bölücü bir kesimini şeriatçi olarak atayabiliyorsunuz? Sorduğumuza bakmayın biz sizin kim olduğunuzu biliyoruz. 27 Mayıs'ta Başbakan asan, kana doymayan, Deniz Gezmişleri asan, 12 Eylülleri planlayan, Maraş ve Sivas katliamlarını planlayan, 6-7 Eylülleri planlayan, partileri kapatan, belediye başkanlarını kelepçeleyen, Musa Anterleri öldüren, Uğur Mumcuları bombalarla parçalayan, 28 Şubat darbesini yapan, Sincan'dan tankları geçiren, başörtülü öğrencileri okul önlerinde joplayanlarsınız.' dedi.

Yakın tarihte yaşanan kanlı olaylardan ve cinayetlerden bahseden ikili sözlerine şöyle devam etti: 'Sizin tek bir adınız var. Bu adı artık tüm dünya biliyor. Siz Ergenekon'sunuz. Ama bu sefer şansınız yok. Bu sefer biz varız. Kanlı planlarınızı hayata geçirmenize izin vermeyeceğiz. Özgürlüklerimizi koruyacağiz. Tüm darbecilerin darbe girişimcilerinin yargılanacağı yasal düzenlemeler gerçekleşinceye kadar, halkın üzerine çökmekten, camileri bombalamaktan, halka karşı acımasız olmaktan bahseden tüm generaller tutuklanana kadar tüm Türkiye'de darbelere karşı sivil savunma eylemine başlıyoruz' denildi.

Bu İçerik 5827 Kez Görüntülendi
DARBELERE KARŞI SİVİL DİRENİŞ