07 OCAK 2010 23:45
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Selendi'de yılbaşı gecesi kahvede "Çingene'ye çay yok"la başlayan kavga, Necdet Uçkun'un kalp kriziyle ölmesi, akrabalarının kahvehaneyi basmasının ardından yüzlerce kişi Romanların çadırlarına, evlerine ve arabalarına saldırdı. İlçede "Romanları istemiyoruz" sloganları atıldı.

Manisa'nın Selendi ilçesinde yılbaşı gecesi kahvehanedeki ayrımcılıkla başlayan gerginlik, dün (5 Ocak) gece Romanlara karşı ırkçı saldırıya dönüştü. Roman mahallesindeki aileler, 15'i çocuk, 20'si kadın 74 kişi, Selendi’den Gördes ilçesine gönderildi; geceyi buradaki Roman ailelerin yanında geçirdiler.

E-Manisa.com'un haberine göre yaklaşık üç bin, Doğan Haber Ajansı'na göre bin kişi, ilçede yaşayan Romanların Selendi çayı kıyısındaki çadırlarına zarar verdi, diğer mahallelerdeki evleri, arabaları taşladı ve yaktı. İtfaiye ekipleri yangını söndürür, Romanlar jandarma karakoluna götürülürken, polis ve jandarma barikatını aşarak hükümet konağına doğru yürüyen kalabalık "Selendi bizimdir bizim kalacak", "Romanları istemiyoruz" diye slogan attı.

Aynı habere göre, Vali Celalettin Güvenç kalabalıktan beş kişiyle görüşüp dönmeye ikna etti; bu arada Romanlar başka ilçelere nakledildi.

Sigara değil, "Çingeneye çay yok" ayrımcılığı
Masaların ve camların kırıldığı olay gecesi polis tarafından gözaltına alınan kişiler arasında bulunan, Roman gruptan 69 yaşındaki Necdet Uçkun, karakolda ifadesi alınırken rahatsızlandı; Selendi Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Kalp krizi geçirdiği belirlenen Uçkun, yaşamını yitirdi.

Yıldız, kahvehaneyi dün açtı. Bu arada, Uçkun'un yakınları kahvehaneye geldi ve yeniden kavga başladı.

Akşam saatlerindeyse Romanlara karşı saldırılar başladı.

İlk haberlerde, 31 Aralık gecesi Ramazan Yıldız'a ait kahvedeki gerginliğin "sigara içilmesi üzerine" başladığı bilgisi yer almıştı; ancak NTV'nin haberine göre, Burhan Uçkun "Olay sigara içme kavgası değildi. Ben kahveye gittim ve çay içmek istedim. ‘Çingenelere çay vermem’ cevabı alınca tartışma çıktı ve beni dövdüler. Önce hastaneye ardından da karakola götürüldüm. Babam da karakola geldi. Orada beni dövenleri görünce; rahatsızlığı da vardı, sinirlendi ve vefat etti" diye konuştu.

Kışkırtan MHP'li belediye başkanı

Manisa Selendi’de bir tarafta Romanlar diğer tarafta 1000 kişiyi bulduğu söylenen grup arasında 'etnik çatışma' denilebilecek olaylar yaşandı.

İlk bilgiler, fitili ateşleyen tartışmanın çay üzerine çıktığı yönündeydi. Yılbaşı gecesi, Roman vatandaş Burhan Uçkun, 'Çavuş’un Yeri' adlı kahvede çay nedeniyle mekan sahibi ve çalışanlarıyla tartıştı. Çıkan kavgada kahvenin camları ve masaları kırıldı ve Uçkan dövüldü...

Bu tartışmanın 5 gün sonrası, kavganın çıktığı kahve açıldı ve 'etnik çatışma' denilebilecek olaylar meydana geldi. Ölen kişinin yakınları kahveye gitti, yeniden kavga çıktı ve grup kahveyi taşladı. Olayın ilçede duyulması üzerine toplanan kalabalık, karşı tarafın yaşadığı Roman mahallesine giderek evleri taşladı, iki araç da yakıldı.
1000 kişi kadar olduğu belirtilen kalabalık, polis ve jandarma ekiplerinin müdahalesine rağmen hükümet konağına yürüdü. Önce Selendi Kaymakamı ve Belediye Başkanı daha sonra da Manisa Valisi sakin olmaları için kalabalığı uyardı.

NTV dün gece Gördes’teydi. NTV İzmir Temsilcisi Merih Ak mikrofonu, yılbaşı gecesi çıktığı belirtilen kavganın taraflarından Burhan Uçkun’a uzattı:
"Olay sigara içme kavgası değildi. Ben kahveye gittim ve çay içmek istedim. ‘Çingenelere çay vermem’ cevabı alınca tartışma çıktı ve beni dövdüler. Önce hastaneye ardından da karakola götürüldüm. Babam da karakola geldi. Orada beni dövenleri görünce; rahatsızlığı da vardı, sinirlendi ve vefat etti.

O gece beni karakolda tuttular ve sabah bıraktılar. Babamı defnettik. Dün benim eşim, amcamın ve halamın kızı ev gezmesine giderlerken, 'Hastanelik yaptık utanmadan geziyorlar’ sataşmalarına maruz kaldılar. Tartışma yaşanmış. Bize haber verildi ve olay yerine giderek ailelerimzi eve getirdik. Saat 02.00 civarı Selendi Belediye Başkanı anons yaparak, halkı belediye önüne çağırdı. Akşam saatlerinde de gürültüler gelmeye başladı..."

'Vurun çingenelere'
Burhan Uçkun ile birlikte, gece yaşanan olayları iki Roman vatandaş da şöyle anlattı:

- "Çok şeyler yaşandı. Torunlarım, çocuklarım var ve onları keybetme korkusu yaşadım. Üzerimize yürüdüklerinde kimse de 'yapmayın' demdedi; ‘vurun çingenlere’ diyorlardı. Ben de Türk vatandaşıyım...

Karakol komutanına binlerce kez teşekkür ederiz. Askerleriyle birlikte geldi ve bizi alıp oradan götürdü. Can güvenliğimizi sağladı. Bu kadar insan karakol komutanın sayesinde hayattayız. Biz artık Gördes halkına, devlete sığınmak istiyoruz...”

- "Olayların yılbaşı gecesinde sigaraya tartışmasıyla başladığını söylüyorlar; alakası yok. Anlamak için o günü görmek lazım. Öyle bir şey ki anlatılması mümkün değil. Belediye Başkanı’nın kışkırtması var. Belediye’nin imkanlarıyla arabalar tahrip edildi. Evlere saldırdılar ve subayımız sayesinde canımızı kurtardık.
30 senedir oradayız ve aramızda husumet yoktu. Kavgamız olmadı. Bunu yapan belediye başkanıdır.
Manisa Valisi, bizimle yaptığı toplantıda, bize kağıtlar uzattı. ‘Kendi isteğimizle gitmek istiyoruz’ dedirtmeye çalıştı. ‘Kendi isteğimizle terk ediyoruz diye yazın ve imzalayın’ dedi. Ben bunu yapmadım...”

Selendi ve Gördes zor
Akhisar Çağdaş Roman Derneği Başkanı Erdoğan Şener de, olaylarla ilgili şunları söyledi:
"Ülkenin kritik günler yaşadığı böyle bir dönemde bu olaylar bizi üzdü. Ama bize umut veren, olay duyulduktan sonra AKP Genel Başkan Yardımcısı’nın beni araması oldu. Yarın Manisa'da kendisiyle görüşeceğiz. Manisa Valise de aradı ve onunla da bir görüşmemiz olacak. Hükümet olaya el attı ve halimizi hatırımızı sordu.

74 kişi Gördes’te kaba inşaatın içinde sıkışmış durumda. Ben buraya geldiğimde, Kaymakam tarafından bir toplantı yapıldığını ve çözüm arandığını gördüm. Gördes Kaymakamı ‘Elimizde imkanlarımız yok. Barındırma imkanı da yok ama başka ilçelerde kalmanız için kira yardımı da dahil elimizden geleni yaparız’ dedi.
Buradaki insanların araçları yandı, evlerindeki eşyaları yandı; Selendi’ye dönme ihtimalleri yok. Benim önerim, Kızılay çadırları getirilsin. Geçici bir süre burada kalınsın. Ama kaymakam bunu yapamayacaklarını söyledi. 'Birkaç gün içinde çevredeki akrabalarla haberleşin, oralardan evler kiralayın, biz ödeyelim' dedi.
Yaşananları toplumsal bir olay olarak adlandırmak istemiyorum. Oradaki birkaç kendini bilmez gencin bizim arkadaşlarımızla arasındaki husumet. Başka insanlar da galyana getirildi. Ben böyle düşünüyorum, inşallah böyle de kalır ve bir daha bu tür olaylar yaşanmaz."

MHP'li başkan Romanları suçladı

Olayların geçtiği kahvenin sahibi ve Selendi Belediye Başkanı Savaş ise olayları farklı anlatıyor.

Kahve sahibi Musa Yıldız: 25 kişi kadardılar. Başımdan ve kulağımdan yaralandım. Başıma altı dikiş atıldı. Kardeşim Murat elinden yaralandı. İşyerimdeki 11 cam kırıldı. İlçedekiler, külhanbeyi gibi davranıp, küfürlü konuşan bu kişilerden artık bıkmıştı.

Selendi Belediye Başkanı MHP’li Nurullah Savaş: İlçe halkı dışardan gelen kişilere karşı her zaman hoşgörülü davranır. İç içe yaşadığımız Roman vatandaşlara her zaman yardımcı olmaya çalıştık. Ortam yumuşamıştı. Ancak, Roman vatandaşların ilçeye ve halka ağır küfürler etmeleri olayın fitili tekrar ateşledi. Son yaşananlar halkı isyan ettirdi. Üç-beş kişinin tepkisi küçük bir ilçe olmamıza rağmen çığ gibi büyüdü. Halk sokağa döküldü.

Kaynak: Bianet ve Radikal

Bu İçerik 1245 Kez Görüntülendi
ROMANLARA TEHCİR!