05 OCAK 2010 00:04
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Edirne'de ülkücüler beş kişinin örgüt üyesi oldukları iddiasıyla tutuklanmasını protesto etmek için İstanbul'dan gelenleri kente sokmadı. Saldırganlar TEM otoyolu girişinde kafileye sopalarla saldırdı. Kafileden üç kişi gözaltına alındı.

Erzincan ve Kars'ta da tutuklamaları protesto edenlere ülkücüler saldırdı.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) saldırılarla ilgili yarın (5 Ocak) saat 13.00'te Sultanahmet Adliyesi'ne suç duyurusunda bulunacak.
Ülkücüler kafileye saldırdı, polis biber gazı kullandı

Edirne Gençlik Derneği üyeleri Gürbüz Sönmez, Harika Kızılkaya ve Cevahir Erdem 16 Aralık'ta Devrimci Halk Partisi Cephesi Partisi (DHKP-C) üyesi oldukları iddiasıyla tutuklanmış, dernek üyesi 15 kişi bunu protesto etmek için şehrin en işlek bölgesi olan Saraçhane Caddesi'nde stant açarak imza kampanyası başlatmıştı.

Grubun etrafında toplanan yaklaşık 750 kişi 'Burası Edirne, burada hain yok' sloganları atarak linç etmeye kalkışmış, dernek üyeleri tartaklanmıştı. Saldırıya uğrayanlardan ikisi ertesi gün 'örgüt üyesi' oldukları iddiasıyla tutuklanmıştı.

Edirne'de yaşanan linç girişimini ve tutuklanmaları protesto etmek için İstanbul'dan şehre üç otobüsle gelerek eylem yapmak isteyen Halk Cephesi üyeleri dün (3 Ocak) şehre sokulmadı.

Radikal gazetesinin haberine göre grubun şehre geleceğini günler önceden bilen ve 'PKK'lılar Edirne'de gösteri yapacak' şeklinde söylentilerin yayıldığı kentte binlerce kişi öğle saatlerinde toplandı.

Ellerinde Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Türk bayrakları taşıyan grup 'Edirne'de hainleri istemiyoruz' diyerek tur attı. Polisler grubu izledi.

İstanbul'dan gelen Halk Cephesi üyeleri ise TEM otoyolunun Edirne gişelerinde durduruldu. Kimlik kontrolü yapıldı.

Şehir merkezindeki kalabalıktan bir kısmı kafilenin TEM'de durdurulduğu haberi üzerine Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Şube Müdürlüğü ve şehirlerarası otobüs terminali girişindeki iki polis noktasını aşarak buraya geldi.

Ellerinde MHP ve Türk bayraklarının yanı sıra yol kenarındaki ağaçlardan koparttıkları dallar bulunan ülkücülerden bazıları polis engelini aşarak otobüslere saldırdılar, camlarını kırdılar.

Belediye Başkan Yardımcısı Namık Kemal Döneleken ve bazı sivil toplum örgütü temsilcileri gerginliğin artması üzerine grubun basın açıklaması yapmaktan vazgeçmesini istedi. Halk Cephesi üyeleri bunu reddetti.

Polis bunun üzerine grubu çembere alarak biber gazıyla müdahale etti. Bu sırada 10 kişi yaralandı.

Erzincan ve Kars'ta linç girişimi

Edirne'deki tutuklamaları protesto etmek için dün Erzincan ve Kars'ta basın açıklaması yapan gruplara da ülkücüler saldırdı.

Ülkücüler göstericileri linç etmek isterken, polis Edirne'de olduğu gibi iki şehirde de basın açıklaması yapmak isteyen Gençlik Dernekleri üyelerini gözaltına aldı.

Erzincan ve Kars'ta toplam 31 gösterici gözaltında.

Bu İçerik 3653 Kez Görüntülendi
İŞTE FAŞİZM.