18 ARALIK 2009 10:22
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Üç gündür eylemde olan işçilere İçişleri Bakanı'nın talimatının ardından polis müdahale etti. 12 bin işçi özelleştirme nedeniyle işsiz kalacak. İşçiler özlük haklarının korunmasını istiyor, geçici işçi olmaya karşı çıkıyor.

Ankara'da özelleştirmeyle kaybettikleri özlük haklarını almak için toplanan Tekel işçilerine polis biber gazı ve tayzikli su kullanarak müdahale etti. Türk-İş Genel Sekreteri Mustafa Türkel'in de aralarında olduğu işçiler gözaltına alındı.

Türk-İş, 'insanlık dışı' diye nitelediği müdahale için 'Ankara’yı bir 'korku şehri' haline getiren müdahalenin ve uygulanan şiddetin dozunu haklı gösterebilecek hiçbir gerekçe yoktur' dedi; Türkel'in ve TEKEL işçilerinin derhal serbest bırakılmalarını istedi.

Üç gündür Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) önünde toplanmaya çalışan işçileri polis engelliyor. Bugün Abdi İpekçi Parkı'nda toplanan işçilere saat 15.00'e kadar dağılmaları söylendi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) milletvekilleri de işçilere destek vermek için oraya gitti. Sendika yetkilileri ve milletvekilleri İçişleri Bakanı Beşir Atalay'la görüştü fakat bakanın polise 'yasalara göre gerekenin yapılması' talimatı verdiği açıklandı. CHP'li Çetin Soysal da biber gazından etkilendi.

Polis, parkta toplanan işçilerin AKP önüne gitmesini engelliyordu. Öğle saatlerinde polis barikatını aşarak Atatürk Bulvarı'na çıkan 18 işçi gözaltına alındı. Biber gazından etkilenen işçiler parkın içindeki havuza girdi. Ankara'da hava sıcaklığı 4 derece.

Türkiye Tütün Müskirat ve Yardımcı İşçileri Sendikası (Tek Gıda-İş) genel sekreteri Mecit Amaç “Eğer taleplerimiz karşılanmazsa yapabileceğimiz bir şey var. Herkes listesini yapsın, ikiden fazla çocuklarımızı Başbakana götüreceğiz. Başbakan baksın onlara” dedi.

Özelleştirme

Sendika, özelleştime nedeniyle 12 bin Tekel işçisinin Şubat 2010'da işsiz kalacağını söylüyor. İşçiler 'geçici işçi' anlamına gelen ve iş güvencesi, tazminat gibi hakların bulunmadığı 4-C kadrolarına geçmek istemiyor. İşçiler, özlük hakları korunarak Tarım Bakanlığı'nda çalışmaya devam etmek istiyor.

Tekel, 2001'de özelleştirme kapsamına alındı. Daha sonra alkollü işçiler ve sigara bölümleri ayrıldı. Alkollü içki bölümünün özelleştirmesi 2008'de tamamlandı ve Mey İçki'ye satıldı.

İçki bölümünde özelleştirmeyle 17 fabrikadan sekizi çalışmaz hale geldi. 3 bin 631 işçiden 1700'ü Mey'e geçti, diğerleri ayrıldı. 2009'da çalışan işçi sayısı 323'e indi.

Sigara bölümü de 2008'de British American Tobacco'ya (BAT) satıldı. 2001'de 477 bin olan tütün üreticisi sayısı 2008'de 194 bine indi. Şimdi yaprak tütün ve tuz işletmeleri özelleştiriliyor. Bu işletmelerde 12 bin işçi kaldı. 2001'de Tekel çalışanı sayısı 31 bindi.
Dayanışma

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) temsilcileri bugün Tekel işçilerini ziyaret ederek destek verdi.

KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek 'AKP'nin adalet, eşitlik ve demokrasi kavramlarını kullandığını' söyledi. Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Erol Ekici de iktidar için söylenecek her şeyin söylendiğini, artık mücadele zamanı olduğunu ifade etti.

Kapatılan DTP üyesiyken bağımsız kalan milletvekilleri Sırrı Sakık, Akın Birdal, Nezir Karakaş, Nuri Yaman, İbrahim Binici, Şerafettin Halis ve DTP MYK üyesi Hatice Çoban da alana gelerek işçilere destek verdi.

Dün de Ankara Tabip Odası üyesi doktorlar işçilere destek vermişti.

Eyleme Adana, Adıyaman, Ankara, Amasya, Aydın, Batman, Bursa Bitlis, Denizli, Diyarbakır, Hatay, İstanbul, İzmir, Malatya, Manisa, Muğla, Muş, Siirt, Samsun, Tokat ve Trabzon'dan işçiler katılıyor.

Bu İçerik 2004 Kez Görüntülendi
TEKEL İŞÇİLERİNE ORANTISIZ SALDIRI!
TEKEL İŞÇİLERİ