22 EKİM 2009 01:53
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul Avcılar'da polisin, parkta içki içtiği ve uyarıya karşın parktan ayrılmadığı gerekçesiyle üniversiteli Güney Tuna'yı darp ettiği iddia edildi. Feyzullah Ete'nin öldürülmesinden iki yıl sonra Tuna, hastanede yaşam mücadelesi veriyor.

Polis, İstanbul Avcılar'daki bir parkta önceki gün (3 Ekim) içki içtiği ve uyarılara rağmen parkı terk etmediği iddiasıyla 21 yaşındaki üniversite öğrencisi Güney Tuna'yı ağır yaraladı.

Kasım 2007'de de Feyzullah Ete, parkta otururken polisin göğsüne tepme atmasıyla ölmüştü. Bunun üzerinden iki yıl geçmeden, yine Avcılar'da bu kez polis şiddetine uğrayan Aydın Üniversitesi İngilizce Çevirmenlik Bölümü son sınıf öğrencisi Tuna oldu.

Radikal gazetesinin dile getirdiği iddia şöyle gelişti: Güney Tuna aynı mahallede oturduğu çocukluk arkadaşlarıyla Avcılar Mustafa Burcu Parkı'nda şarap içerken, 'yunus' olarak tanınan asayiş ekipleri kontrole geldi.

İddia: Polis aracında ve karakolda dövüldü
Polisler, gençlerden parktaki şarap şişelerini kaldırmalarını ve parkı terk etmelerini istedi. Yaklaşık 10 dakika sonra tekrar parka gelen polisler, Tuna'nın parkta olduğunu görünce genci darp etmeye başladılar.

Tuna, aldığı yumruk ve tekme darbeleriyle yere yığıldı. Tuna, olay yerine gelen Avcılar Merkez Karakolu'na bağlı otomobile bindirildi. Tuna araçta ve götürüldüğü karakolda da dövüldü.

Özel bir şirkette satış müdürü olarak çalışan Cengiz Tuna ile psikoloji öğretmeni bir annenin tek evladı Güney Tuna, şimdi Nöroşirurji Kliniği'nde yaşam mücadelesi veriyor.

Ailesi, 'Güney ilk aşamada bize hiçbir şey anlatmadı. Çok korktuğu belli idi. Karakol, 'GBT'sine baktık, bırakacağız' dedi. Bu şekilde tutanak tutmuşlar. Eve dönerken ayaklarının ağrıdığını söyledi. Yol üzerindeki özel bir hastaneye götürdük. Sol diz kapağı ile sağ fibula kemiğinin kırık olduğu ortaya çıktı. Bu sırada kusmaya başladı. Tomografi çektirdik. Beyninde kanama olduğu söylendi. Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürdük. Savcılık soruşturması açıldı' dedi.

Ete'yi öldüren polis iki yılda çıkacak
Kasım 2007'de de, 26 yaşındaki Feyzullah Ete, bir parkta otururken görgü tanıklarının ifadesine göre polis memuru Ali Mutlu'nun göğsüne attığı tekme sonucu ölmüştü.

9 Nisan'da Bakırköy 10. Ağır Ceza Mahkemesi, sanığı önce 'ölüme sebebiyet verecek şekilde yaralamaya sebep verme' suçundan 12 yıl hapse çarptırmıştı. Mutlu'nun cezası 'haksız tahrik' ve 'iyi hal' indirimi uygulanarak 5 yıla çevrildi. Mutlu, tutuklu kaldığı süre düşülünce 2 yıl sonra hapisten çıkacak.

Ete'nin annesi 'Ne ceza alırsa alsın oğlum geri gelmeyecek. O polise en az 100 yıl vermeleri gerekirdi ki içimdeki acı biraz olsun azalsın' demişti.

Bu İçerik 1960 Kez Görüntülendi
POLİS ŞİDDETİNİ KINIYORUZ.