02 EKİM 2009 22:06
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gazeteci El Zeydi’nin ABD eski Başkanı Bush’a, Irak’ta attığı pabuç İstanbul’da IMF Başkanı’nı buldu. İsyanı haykıran bu kez Selçuk Özbek oldu

EL ZEYDİ EYLEMİ İSTANBUL’DA

IMF ve Dünya Bankası toplantılarıyla ilgili protestolar artıyor. Dün de Iraklı gazeteci El Zeydi’nin Başkan Bush’a ayakkabılı saldırısına benzer bir eylem yaşandı. Gençlik Muhaleti üyesi ve Birgün gazetesi politika editörlerinden Selçuk Özbek, IMF ve Dünya Bankası'nın dünya yoksullarına çektirdiklerine karşı öfkesini, ayakkabısını IMF Başkanı Kahn’a atarak gösterdi.

‘IMF DEFOL’ PANKARTI
IMF Başkanı Kahn, “Bu da nedir? Bir ayakkabı. Pek de hoşuma giden birşey değil” dedi. Selçuk Özbek’in ayakkabı fırlatması sonrasında salonda bulunan “Gençlik Muhalefeti” üyesi öğrenciler “IMF defol” yazılı Gençlik Muhalefeti imzalı pankart açarak sloganlar attı. IMF Başkanı Kahn’a ayakkabı fırlatan Özbek ve diğer öğrenciler daha sonra yaka paça gözaltına alındı.

‘PROTESTO GAYET DÜZEYLİYDİ’
Bilgi Üniversitesi Rektörü Halil Güven ise yaptığı açıklamada, “Biz gereğinden fazla önlem aldık. Ancak bu tür eylemler oluyor. Protesto gayet düzeyliydi. Ortada çok büyük bir olay yok” dedi. Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Emre Gönen de “Üniversitelerde çok sürpriz olmayan görüntüler bunlar. Ters sorular da vardı ama terbiye çerçevesindeydi” dedi.

‘YAPTIK YİNE YAPARIZ’
Gençlik Muhalefeti de, “Arkadaşımız, halkımızın kanını emen IMF’ye ve onun takım elbiseli uşaklarına ayakkabısını fırlatarak yanıt verdi. Bizler 68 yılında 6. Filo’yu denize döken bir geçmişin takipçileriyiz. Bush’a ayakkabı fırlatan gazetecinin onurlu davranışını sürdüren yoldaşlarımıza selam yolluyoruz. Serbest bırakılmasını talep ediyoruz” açıklamasını yaptı.

“GÖRDÜĞÜM PAPUÇ NİKE’TI”

Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Emre Gönen olay anını şöyle anlattı:
'Üniversitelerde çok sürpriz olmayan görüntüler bunlar. Ters sorular da vardı ama terbiye çerçevesindeydi. Son soruya cevap verirken arka taraflarda bir genç çocuk pabucunu fırlattı. Pabuç kürsüye gidemedi. Gördüğüm kadarıyla pabuç Nike'tı. Globalizasyonun bizi getirdiği yer anlamında hoş!'
Bilgi Üniversitesi Rektörü Halil Güven, alınan önlemlerin yeterli olup olmadığı yönündeki soruya ise “Biz gereğinden fazla önlem aldık. Ancak bu tür eylemler oluyor. Protesto gayet düzeyliydi. Ortada çok büyük bir olay yok” dedi.

AKP BİNASINA PANKART ASILDI
Öte yandan Kahn'a ayakkabılı protestodan önce de Öğrenci Kollektifleri ile Halkevleri üyeleri de konferans verilen Dolapdere'deki Bilgi Üniversitesi'ne girmek istedi. Polis göstericilerin içeri girmesine izin vermedi ve protestoculara saldırdı. Öğrenci Kollektifi ve Halkevleri üyeleri, “IMF Defol. Bu Memleket Bizim” diye slogan attı. Polis 17 kişiyi döverek gözaltına aldı.
Bu arada, IMF-Dünya Bankası yıllık toplantılarını protesto eden biri kadın 3 kişi, AKP Şişli İlçe Merkezi'nin bulunduğu binaya pankart astı. Mecidiyeköy Mecidiye Caddesi üzerindeki 7 numaradaki AKP Şişli İlçe Merkezi'nin de bulunduğu Cansızoğlu İş Merkezi'ne 12.00'de gelen, ''Sosyalist Gençlik Dernekleri'' üyesi olduklarını öğrenilen biri kadın 3 kişi, binanın 4. katına çıktı. İşyerinin önüne protestocular tarafından, ''IMF Defol'' yazılı pankart asıldı. Eylemciler daha sonra gözaltına alındı. BirGün

Anne Özbek: Oğlumun yaptıklarının arkasındayım
SELÇUK Özbek'in annesi Ruhan Özbek, 'Tüm Türkiye'nin oğlumun arkasında olduğuna inanıyorum. Eylemi onaylıyorum' dedi. Anne Özbek, 'İki kişi üstüne çıkmış, ağzı kapanmıştı. Çocuğun üstüne çıkmanın ne anlamı var? Polislerin gençlere karşı tavrını doğru bulmuyorum. Tüm Türkiye'nin oğlumun arkasında olduğuna inanıyorum. Vicdanı olan herkesin' dedi. 'Oğlumun tartaklandığını görünce çok acı çektim. Sanki oğlumun canını yaktılar. Çok canım yandı' diyen anne, oğlunun vicdanlı biri olduğunu ve haksızlıklara tahammül edemediğini vurguladı. Anne Özbek, 'Böyle bir eylem yapacağından haberim yoktu. Bu tür şeyler anlık gelişebilir. Ama oğlumu onaylıyorum. Haksızlığa karşı olan her şeye, protestonun her türlüsüne ben de katılıyorum' diye konuştu.

Analiz: IMF Başkanının  üniversitede işi ne?
IMF Başkanı ileri gelen kapitalist ülkeler tarafından atanmış, siyasi ve sembolik bir kişidir. Dolayısıyla, akademik bir tartışmanın tarafı imiş gibi, öğrencilerin karşısına, eli cebinde çıkartılıp ahkâm kesmesi, banal ve ucuz IMF propagandası yapması fikir özgürlüğü etiketi ile mazur görülemez. Bu argüman geçersizdir.
IMF, Türkiye toplantısı öncesi zaten imajının düzeltilmesi ve propagandasının yapılması için Türkiye’de şirket kiralamış, IMF’nin Türkiye’deki pazarlama işlerini reklamcı Levent Erden yapmaktadır. Bilgi Üniversitesi’ndeki toplantıyı da üniversite değil bu reklamcı organize etmiş.
IMF bizim gibi ülkelerde, hatta dünyada bir imaj yenilemesi çabası içinde.  Bu meyanda, Türkiye’de de bir takım halkla ilişkiler ve reklam şirketleri ile temas halinde idi.  Onlardan hizmet satın alıyordu.  Bilgi’deki toplantı bu amaçla düzenlenmiş bir halkla ilişkiler tiyatrosu idi.
Tiyatro çalışmadı, geri tepti
İstenildiği gibi, sessiz sedasız, efendi öğrencilerin karşısında boy gösteren bir IMF başkanı olsaydı medyada da toplantı açık fikirli IMF imajına hizmet edecek bir biçimde duyurulacaktı.  Bu oyun protestolarla bozuldu.  Herkes IMF’nin taze ve masum imajı yerine, şimdi atılan ayakkabıyı, tepkileri v.s.yi konuşuyor.

IMF programı uygulayan ülkelerin başına ne geldi, neden IMF politikaları uygulanır?
IMF programlarını uygulayan ülkeler arasında yapılan araştırmalar, hiç bir ülkenin bu programı uygulayarak bir ekonomik büyüme kaydetmediğini, aksine ekonomik krizler yaşadığını gösteriyor.
Bu ülkelerde, ekonomide tam bir istikrarsızlık hakim olmuş, kamu harcamaları kısılmış, ücretler dondurulmuş, ulusal paraları değer kaybetmiş, kişi başına düşen milli gelir gerilemiş, sefalet ve yoksulluk hakim olmuştur.
IMF talimatlarını uygulayan ülkeler büyük ekonomik krizler yaşarken, neden hala bu talimatlara uymakta ve ekonomik gelişimlerini bu yönde planlamaktadırlar? Bunun nedeni dünyada artık ödenemeyecek hale gelmiş bir borç zincirinin oluşmasıdır.  Kısacası artık ülkeler IMF’ye bağımlı hale gelmişlerdir. 1947’den 1989’a kadarki dönemde altı ülke IMF’den 30 yıldan fazla, 24 ülke 20-29 yıl arası ve 47 ülke 10-19 yıl arası bir süre yardım talebinde bulunmuşlardır. Borçlar, bir ülkenin kalkınması ve ödemeler dengesini düzeltmek için değil, o ülkenin kaynaklarını yağmalamak amacıyla verilmektedir. IMF politikalarını uygulayan 89 az gelişmiş ülkenin 1965’den 1995’e kadarki ekonomik büyümesi incelenmiştir. Araştırma sonuçları ilginçtir: Bu ülkelerden 48’i borç aldığı yıla göre kişi başına düşen zenginlik açısından bir ilerleme kaydetmemiş, bu 48 ülkeden 32’si daha da fakirleşmiş, bu ülkelerden 14’ünün ekonomisi borç aldığı yıla oranla en az yüzde 15 küçülmüştür.
Büyük ölçüde ABD emperyalizminin denetiminde olan IMF ve DB, “yapısal uyum programları” ve bu programları dayatmanın yolu olan “krediler” aracılığıyla azgelişmiş ülke halklarını sefalete ve emperyalistlere giderek artan bir bağımlılığa sürükledi.
Uygulanan ekonomik programlar bu ülkelerde dış borç sarmalına ve mali krizlere neden oldu. IMF, bir ahtapot gibi her ülkeye yayılmış durumda. IMF politikalarının uygulandığı hemem hemem bütün ülkelerde askeri darbeler gerçekleşti.

IMF BAŞKANI’NA AYAKABI EYLEMİ DÜNYA BASININDA...
Hırsız IMF, üniversiteden dışarı defol git!
ASSOCIATED PRESS:
Protestocu IMF Direktörü’ne ayakkabı fırlattı

Bugün İstanbul’daki bir üniversitede bir protestocu IMF Direktörü Dominic Strauss-Kahn’a ayakkabı fırlattı ama isabet ettiremedi. Ayakkabıyı fırlatan protestocu “IMF dışarı” diye bağırarak kürsüye doğru koşmaya başladı ancak güvenlik görevlileri tarafından engellendi. Strauss-Kahn’ın ayakkabı yanında düştüğünde şaşkın olduğu ve bu eylemi onaylamadığını bildirdi. Güvenlik görevlileri protestocuyu yere yatırıp, ağzını kapattılar. Protestocu sürüklenerek toplantı salonundan çıkarıldı. Toplantı kısa kesilip salon boşaltıldı.

AGENCE FRANCE PRESSE:
Türk protestocu IMF direktörüne ayakkabı fırlattı

Perşembe günü bir protestocu IMF Direktörü Dominique Strauss-Kahn’a üniversitesi’ndeki konuşması sırasında ayakkabı fırlattı. Öğrenci olduğuna inanılan protestocu, ayakkabıyı fırlatırken “IMF dışarı” diye slogan attı. AFP muhabiri ayakkabının kısa düştüğünü ifade etti. Protestocu güvenlik görevlileri tarafından acilen salondan çıkarıldı. Ayakkabı fırlatma taktiği ilk olarak Irak’ta ABD eski Başkanı George W. Bush’a karşı kullanılmıştı. O günden bu yana benzer protestolar dünya çapında yaygınlaştı. Salonda ayağa kalkan bir grup dinleyici alkışlar ve sloganlarla Türk hükümetinin IMF ile olan işbirliğini protesto etti. Ülkedeki pek çok solcu ve küreselleşme karşıtı grup toplantılar öncesi ve sırasında protesto çağrıları yaptı.

REUTERS:
İstanbul’daki protestolarda bir öğrenci IMF direktörüne ayakkabı fırlattı

Bir Türk öğrenci IMF direktörü Dominique Strauss-Kahn’a İstanbul’daki konuşması sırasında ayakkabı fırlattı. Güvenlik görevlileri “Hırsız IMF üniversiteden dışarı” şeklinde slogan atan öğrenciyi salondan dışarı çıkardı. “Hırsız IMF üniversiteden dışarı” diye slogan atan protestocu kürsüye yöneldi. Bu arada Bir kadın öğrenci de pankart açmaya çalıştı. Strauss-Kahn yaptığı açıklamada “Bizim için önemli olan açık bir tartışma yapabilmek. Buradaki öğrencilerle tanışmaktan ve onların görüşlerini duymaktan memnun oldum. IMF’nin bunu yapması gerek, herkes bizimle aynı fikirde olmasa bile. Öğrendiğim bir şey var; Türk öğrenciler çok nazik. Şikayet etmek için konuşmanın sonuna kadar beklediler” dedi. Olay Iraklı bir gazetecinin geçtiğimiz Aralık ayında ABD Başkanı George W. Bush’a ayakkabı fırlattığı basın toplantısını hatırlattı. Ayakkabı fırlatma Müslüman dünyasında büyük bir aşağılama sayılıyor. Protestolarda ayrıca 30 kadar öğrenci “İşbirlikçi AKP” sloganları attı. Polis Bilgi Üniversitesi’nde bir grup protestocuyu gözaltına aldı. Protestoculardan Türkiye Komünist Partisi üyesi Emre Avcı,  Reuters’e “Strauss-Kahn küresel kapitalizmin temsilcisi. Eğitim ve sağlık hizmetlerinin özelleştirildiği bir dönemde onu protesto ederek sesimi duyurmak istedim” dedi.

Bu İçerik 2201 Kez Görüntülendi
TV NET
İMF DEFOL.