07 EYLÜL 2009 02:17
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 
Aleviler, zorunlu din dersinin kaldırılması talebiyle her pazar Taksim'de yaptıkları oturma eylemine bugün de devam etti. Okulların açılacağı 24 Eylül'den önce hükümeti uyararak, 'Zorunlu din derslerine hayır' dedi. Eyleme AİHM'de zorunlu din dersi davasını kazanan Hasan Zengin de katıldı.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'ne bağlı Alevi Bektaşi Gençlik Platformu (AGEP) üyeleri, Taksim Tramvay Durağı'nda bir araya geldi, 'Yargı kararları uygulansın, zorunlu din dersi kaldırılsın' yazılı pankart taşıdı. Eylemde sık sık 'Çağdaş, bilimsel, demokratik eğitim', 'Madımak Oteli müze olacak', 'Zorunlu din dersi kaldırılsın' sloganları atıldı. 12 Eylül 'Gerçek ve Adalet Mitingi'ne çağrı yapan dövizlerle birlikte 'Devlet elini inancımdan çek', 'Kızılbaşız onurluyuz', 'Devlet özür dilesin' yazılı dövizler taşındı.


AGEP adına açıklamayı okuyan Semra Güneyli, dini inanç özgürlüğünün anayasal bir hak olduğunu belirtti. Güneyli, 'Anayasası'nın 24. maddesi 'Herkes vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir. Kimse ibadete, dini ayin ve törenlere katılmaya, dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz' derken bugün geldiğimiz noktanın hem anayasal hem de etik açıdan hukuksuzluk olduğu aşikardır' dedi.Zorunlu din dersinin 12 Eylül darbecilerinin bir eseri olduğunu belirten Güneyli, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin seçmeli olması gerektiğini vurguladı, müfredatının yeniden hazırlanıp Alevilikle ilgili kısımlarının Alevi eğitimcilere bırakılması gerektiğini ifade etti.

Bu İçerik 1424 Kez Görüntülendi
ZORUNLU DİN DERSİ KALDIRILSIN.