01 TEMMUZ 2009 15:11
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sivas Katliamının 16. Yılına ilişkin Genel Başkan Sami EVREN'in basın açıklaması:

2 Temmuz 1993 yılında Sivas Madımak Otel’de çıkarılan yangın yüreklerimizi kavurmaya devam ediyor. 2 Temmuz Katliamını her hatırladığımızda içimizde biriktirdiğimiz keder öfkeye ve isyana dönüşüyor. Kederimiz çok derin, isyanımız çok büyük. 

Barışı, kardeşliği ve özgürlüğü kendi kişiliklerinde bütünleştirmiş aydınlık insanlarımızı unutmayacağız. O gün Sivas’ta yangın tuzağında yitirdiğimiz canlarımızı unutmayacağız.

Ayrıca ülkenin kardeşliğine karşı girişilmiş bu vahşi saldırının faillerini de unutmayacağız.

Bizler 3 Temmuz günü, “"Otelin etrafını saran vatandaşlarımıza bir şey olmamıştır. Ölenler de çıkan yangın sonucu boğularak ölmüştür."” diye açıklama yapan başbakanı da asla unutmayacağız. "Olayda ağır tahrik var. Çatışma yok. Otel yangınında can kaybı var" diyen, katliamcı vahşilere sahip çıkan dönemin Cumhurbaşkanı’nı da unutmayacağız.
Bizler katillerin savunmasını üstlenen Adalet Bakanını da unutmayacağız.

Bugün 2 Temmuz Katliamı hatırasının sadece alevi yurttaşlarımıza ait olduğuna inanan, boş ve anlamsız bir birlik söylemi etrafında katliamı sessizce kabullenen ve örneklerini geçtiğimiz yıllarda sıkça gördüğümüz linç edilene karşı linçcileri kollayan milliyetçi, muhafazakâr, sağcı politikacıları asla unutmayacağız.

Sözde laik devleti bir dinin, bir mezhebinin hamisi haline getiren; etnik, kültürel ve inanca dair farklılıklarımızı, zenginliklerimizi bir tehdit olarak gören otoriter, halk düşmanı zihniyet siyasal/toplumsal yaşamımızdan tamamen sökülüp atılmadıkça Sivas Yangını’nın halkın vicdanında açtığı yara kanamaya devam edecektir.

Siyasi iktidar başta olmak üzere parlamentonun vakit geçirmeden bu yarayı sarmak için adım atması gerekmektedir. Özgürlükçü bir laiklik anlayışını merkezine koyan yeni bir demokratik anayasa yapılmalıdır.

Zorunlu din dersi uygulamasına son verilmelidir.

Madımak Otelinin kamulaştırılarak müze haline getirilmesi geciktirilmemelidir.

Katliamlar, canlarımızı bizden ayırsa da, içimizdeki aydınlık bir geleceğe olan inancı, eşit özgür, bağımsız ve demokratik bir ülkeye olan umudu asla yok edemeyecektir.

Bu İçerik 3623 Kez Görüntülendi
SIVAS KATLİAMI