19 HAZİRAN 2009 21:16
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

19 Haziran 2009 Cuma günü saat 19.30 da Şubemizin düzenlediği Dayanışma Konseri'nde Ezginin Günlüğü ve Grup Gündoğarken sahne aldı. Konser Esenyurt Esenkent Rıfat Ilgaz Açıkhava Tiyatrosu'nda yapıldı Konseri 1300 kişi büyük bir coşku ile izlediler.

Sunuculuğunu Şube Eğitim Sekreteri Özge PORSUK'un yaptığı gecede açılış konuşmasını Şube Başkanı Azim ŞAMİLOĞLU yaptı.

Azim Şamiloğlu'nun konuşma metni:

Aşk demişti yaşamın bütün ustaları
aşk ile sevmek bir güzelliği
ve dövüşebilmek o güzellik uğruna.
işte yüzünde badem çiçekleri
saçlarında gülen toprak ve ilkbahar.
sen misin seni sevdiğim o kavga,
sen o kavganın güzelliği misin yoksa...

Bir inancın yüceliğinde buldum seni
bir kavganın güzelliğinde sevdim.
bin kez budadılar körpe dallarımızı
bin kez kırdılar.
yine çiçekteyiz işte yine meyvedeyiz
bin kez korkuya boğdular zamanı
bin kez ölümlediler
yine doğumdayız işte, yine sevinçteyiz.
bitmedi daha sürüyor o kavga
ve sürecek
yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek!

Dostlar,
Özgür, demokratik, eşitlik ve barış içinde bir ülkede birlikte yaşama özlemimizin tehdit altında olduğu günlerden geçiyoruz.

Gösterilerde gözaltına alınan çocukların onlarca yıl hapis cezası tehdidiyle cezaevlerinde tutulduğu; Dink Cinayetindeki ihmaller zincirini kaleme alan gazetecinin Dink’in katilinden daha fazla hapis cezası istemiyle yargılanabildiği, hak arama ve protesto amacıyla en temel hakları olan gösteri hakkını kullanmak isteyen emekçilerin polisin coplu, sulu ve gazlı saldırılarına maruz kaldığı; devlet şiddetinin her geçen gün tırmandırıldığı, aile içi şiddet gerekçesiyle Avrupa İnsan Mahkemesinde ülkenin ilk mahkûm olan ülke unvanı ‘kazandığı, arsalarından cephaneliklerin, kırlarından toplu mezarların çıkarıldığı bir ülkede yaşıyoruz.

Siyasi iktidarın KESK’e ve üye sendikalarına yönelik son bir yılda giderek tırmandırdığı; geçtiğimiz ay içerisinde en üst noktasına ulaşan baskılar bu karanlık tablonun önemli bir yüzünü oluşturmaktadır. Üyelerimize yönelik, baskı, soruşturma, sürgün, işten çıkarma gibi uygulamalara son altı ayda gözaltına alma ve tutuklamalar eklenmiş; örneklerini Faşist askeri darbe döneminde gördüğümüz uygulamalar yeniden gündeme konmuştur.

Bütün bu yaşananlar KESK’in yabancısı olduğu şeyler değildir. Kuruluşundan bu yana meşru ve fiili mücadele anlayışını benimsemiş; bu yolda ağır bedeller ödemiş, ancak mücadele çizgisinden ödün vermemiş Konfederasyonumuz siyasi iktidarın bu tutumunun nedenlerini bilmektedir.

Başbakanın krizin varlığını bile tanımadığı günlerde 29 Kasım’da Ankara’da, 27 Aralık’ta tüm ülkede meşaleli eylemlerle, 15 Şubat’ta Kadıköy’de “Krizin Bedelini Ödemeyeceğiz!” sloganıyla sesini yükselten yüz binlerin  ve   1 Mayıs’ta her tür baskı ve tehdide rağmen Taksim’de olan emekçilerin yükselttiği toplumsal muhalefete tahammül gösteremeyen siyasi iktidar, kendi çözümünü polis gücüne dayalı, baskı ve yıldırmaya dayalı politikalara yönelmekte bulmuştur.

Siyasi iktidarın KESK’e yönelik baskıları giderek arttırması ve tam da KESK’in 2010 Toplu İş Sözleşmesi (TİS) sürecini başlatmayı planladığı günlerde zirveye çıkarması nedensiz değildir.

AKP İktidarı KESK’e saldırarak  KESK’in zorladığı TİS sürecini bastırıp, dünyada örneği olmayan “Toplu Görüşme”  komedisini sorunsuzca sürdürmeyi amaçlamıştır.

KESK’e yönelik siyasi iktidarın baskı politikaları KESK’in demokratik meşruiyetini azaltmak bir yana arttırmış; tersine iktidarın emekçi düşmanı yüzünü bir kez daha ortaya çıkarmıştır.

KESK bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da fiili ve meşru eylem çizgisini sürdürecektir.

Bu gece konser bitiminde yola çıkarak tüm Türkiye’den Ankara’ya gelecek kamu emekçileriyle Başbakanlık önünde buluşarak TİS taleplerimizi dile getireceğiz.

Şimdi KESK’e sahip çıkma zamanıdır. Özlemini duyduğumuz, sınırsız ve sınıfsız bir dünya için mücadeleyi yükseltme zamanıdır. Şimdi “ Yeryüzünü aşkın yüzü yapma” zamanıdır.

KESK’e sahip çıkmak, demokrasiye, özgürlüğe, kardeşliğe ve barışa sahip çıkmaktır.

KESK’e sahip çıkmak yarına sahip çıkmaktır!

Yaşasın EĞİTİM – SEN , Yaşasın KESK.

 

Bu İçerik 12693 Kez Görüntülendi
Konser
KONSER